• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

wiadukt_zeroma6_290

16 mln zł na inwestycje drogowe

27 kwietnia 2023

Do 4,5 mln zł został zwiększony budżet Radomia na radomski Program Drogowy. 3,5 mln zł zostało przeznaczone ma wybudowanie dróg w mieście w ramach tzw. czynówek. W piątek ma być podpisana umowa z wykonawcą budowy wiaduktu w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej.

Radomski Program Drogowy został zwiększony z 2 do 4,5 mln zł. Rozstrzygnięte są przetargi na ulice Stromą i Polną, jest przetarg na utwardzenie sięgacza ul. Klwateckiej i ogłoszony został przetarg ma utwardzenie ul. Biegunowej. Przy okazji utwardzenia ul. Biegunowej planowane jest wybudowanie łączącej się z nią ul. Frontowej.

W sumie, za 4,5 mln zł ma być utwardzonych sześć, siedem ulic.

W ramach RPD, od 2016 roku, utwardzono już w mieście 170 ulic.

Na tzw. czynówki, czyli budowę dróg przy finansowych udziale mieszkańców, miasto przeznaczy 3,5 mln zł. Wcześniej, w tej pozycji w budżecie nie przewidziano żadnych pieniędzy.

– Chcemy, żeby były zrobione ulice Szeroka Droga i Frontowa, czego domagali się mieszkańcy – powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

W ramach Radomskiego Programu Drogowego utwardzony został m.in. odcinek ul. Pomorskiej (fot. archiwum radommoto.pl)

Pieniądze na wywłaszczenia

i wymianę nawierzchni

6 mln zł zostało przeznaczone na wykup gruntów pod budowę trzeciego odcinka trasy N-S.

– Nie może być takiej sytuacji, że zaczniemy budować trasę N-S, a ludzie zostaną wywłaszczeni i będą mieli za co zorganizować sobie życia na nowo – powiedział Mateusz Tyczyński, zastępca prezydenta miasta.

1,3 mln zł miasto przeznacza na przebudowę skrzyżowania ulic Maratońskiej i Dębowej. 2 mln zł na tę inwestycję zadeklarował ze swojego budżetu wojewoda mazowiecki.

Nowością jest pozycja dotycząca remontów warstw ścieralnych nawierzchni asfaltowych. Na to będzie 1,7 mln zł.

Wśród tych ulic, które w pierwszej kolejności mogą mieć wymienianą nawierzchnię jest ul. Królowej Jadwigi, od Mieszka I do zajezdni autobusowej.

Miasto zapowiada, że przy ustalaniu planu remontu będzie brało pod uwagę stan ulic i te w najgorszym stanie. Nie można jednak powiedzieć ile konkretnie kilometrów ulic zostanie w ten sposób naprawionych.

Są ulice, na których wymiany nie było kilkanaście lat.

fot. ilustracyjne (archiwum radommoto.pl)

Budowa wiaduktu później, są pieniądze

Z czego wzięły się pieniądze na dodatkowe inwestycje w mieście?

– Z własnych pieniędzy zaplanowany w tym roku na przebudowę wiaduktu w ciągu ulicy Żeromskiego i Lubelskiej, nie wydamy w tym roku pełnej kwoty. Musieliśmy dokonać weryfikacji planu rzeczowego i finansowego inwestycji – wyjaśnił Mateusz Tyczyński.

Umowa na przebudowę wiaduktu została przesunięta ze względu na odwołania wykonawców startujących w przetargu o kilka miesięcy, tym samym zmniejszy się zakres prac.

Jak powiedział prezydent miasta, podpisanie umowy na przebudowę wiaduktu zaplanowane jest na jutro.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt