• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

piesi_wypadki_przejscia_290

(Nie)bezpieczne przejścia dla pieszych

9 marca 2023

15 osób zginęło na zebrach w Radomiu w ciągu ostatnich pięciu lat. Najbardziej tragiczne ulice to Warszawska i Sycyńska. W tym czasie, niebezpiecznie było na ul. Zegara Słonecznego.

W poniedziałek, na ul. Beliny-Prażmowskiego została potrącona 15-letnia dziewczyna. Z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Jak wygląda bezpieczeństwo pieszych na radomskich przejściach? Na których ulicach dochodzi do najczęściej do zdarzeń? Kto jest głównie winowajcą wypadków?

Najgorzej w latach 2018-2020

Poprosiliśmy o dane na ten temat z Policji, dotyczące liczby wypadków i zabitych.

Od 2016 do 2023 roku (do 26 lutego), doszło do 324* wypadków, w których zginęło 15 osób. To bardzo dużo.

W wymienionym okresie, tylko w 2016 roku nie było ofiary śmiertelnej. Doszło do 55 wypadków, z czego pięć wydarzyło się z winy pieszych (w jednym przypadku było to wejście przed nadjeżdżający pojazd, a w czterech wejście na czerwony świetle), reszta z winy kierujących.

W następnym roku doszło do 60 wypadków, w którym zginęła 1 osoba (nieustąpienie pierwszeństwa na ul. Domagalskiego, obecnie Mazowieckiego). Do czterech zdarzeń przyczynili się piesi.

Tragiczne były trzy kolejne lata, w których każdego roku zginęły cztery osoby.

I tak, w 2018 roku doszło do 45 wypadków, a tragiczne wydarzyły się na ulicach Szarych Szeregów, Wernera, Poniatowskiego i Warszawskiej). Cztery wypadki mają na swoim „koncie” piesi.

W 2019 roku odnotowano 56 wypadków. Piesi zginęli na ulicach: Warszawskiej, Struga, Słowackiego i Zbrowskiego. Do pięciu przyczynili się piesi, z tego do tragicznych na dwóch pierwszych wymienionych ulicach.

W następnych roku było 41 wypadków, z których tylko jeden miał miejsce z winy pieszego. Tragiczne zdarzenia miały miejsca na ulicach: Czarnieckiego, Sycyńskiej, Nowej Woli Gołębiowskiej i Jana Pawła II.

W kolejnych latach było już znacznie lepiej. Było po jednej ofierze śmiertelnej i do żadnego nie przyczynili się piesi.

W 2021 roku było 25 wypadków (jeden śmiertelny na ul. Warszawskiej), a w 2022 – 36 (śmiertelny na ul. Sycyńskiej).

Do 26 lutego tego roku doszło do sześciu wypadków na zebrach.

Gdzie? Kiedy? O której?

Jak wynika z powyższych danych, najwięcej tragicznych wypadków w wymienionym okresie miało miejsce na ul. Warszawskiej, przy skrzyżowaniach z ulicami: Pułaskiego, Trzebińskiego i Kusocińskiego.

Dwa tragiczne zdarzenia były na ul. Sycyńskiej, w pobliżu ul. Helleńskiej i Urszuli.

Z przesłanych danych dowiedzieliśmy się również, na których ulicach dochodziło do wypadków i ile takich zdarzeń było.

Wynika z nich, że jedną z najbardziej niebezpiecznych była ul. Zegara Słonecznego (to ulica w pobliżu Galerii Słonecznej łącząca Chrobrego z Malczewskiego). W latach 2016-2017 doszło na niej do siedmiu wypadków (4-2016,3-2017).

Ulice z największą liczbą potrąceń to także ulice: Kusocińskiego, 25 Czerwca, Główna, Kelles-Krauza, Limanowskiego, Miła, Młynarska, Orląt Lwowskich, Sempołowskiej, Wernera i Wolność.

Najczęstsza przyczyna wypadków na przejściach leżała po stronie kierowców. Najwięcej było spowodowanych nieustąpieniem pierwszeństwa pieszym, a następnie omijaniem pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa przechodniom.

Najwięcej tragicznych wypadków wydarzyło się w listopadzie – 3 (w godzinach między 6 a 7, 16-17 i 17-18). Po dwa tego typu zdarzenia miały miejsca w lutym (5-6 i 10-11), marcu (18-19 i 22-23) i lipcu (11-12 i 22-23). W pozostałych miesiącach zginęło po jednej osobie: w styczniu (16-17), czerwcu (13-14), sierpniu (11-12), wrześniu (4-5), październiku (10-11) i grudniu (17-18).

Bezpieczeństwo zależy od nas

W ostatnich dwóch latach, w Radomiu w wypadkach na przejściach zginęło po jednej osobie. Mamy nadzieję, że w tym i w kolejnych latach będzie jeszcze lepiej i nikt nie zginie. A już marzeniem jest, żeby w ogóle nie dochodziło do wypadków na zebrach. Rzucamy hasło: „Radom miastem bez wypadków”. Czy kiedyś się doczekamy jego realizacji? Tak naprawdę, wszystko zależy od nas.

Szerokości na drodze! Jeździjcie bezpiecznie! I kulturalnie!

* dane uzyskaliśmy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu

Roman Furciński, zdjęcia ilustracyjne, archiwum radommoto.pl

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt