• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Moto info

silesian_turbosprezarki_290

Turbosprężarki – poradnik 2023

2 marca 2023

Turbodoładowanie to coś, co znane jest kierowcom już od wielu lat. Zwiększenie sprawności i mocy silnika jest możliwe właśnie z wykorzystaniem turbosprężarki, czyli maszyny wirnikowej, składającej się z turbiny i wirnika, osadzonych na wspólnym wale. Turbodoładowanie zostało opatentowane w 1905 roku. Od tamtego czasu, technologia ta jest stale ulepszana, dzięki czemu współcześni miłośnicy motoryzacji mogą liczyć na naprawdę zachwycające osiągi swoich pojazdów.

W jaki sposób działają turbosprężarki i jak są zbudowane? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest turbosprężarka?

Podstawowym zadaniem urządzenia mechanicznego, jakim jest turbosprężarka, jest tzw. doładowanie silnika, czyli innymi słowy, zwiększenie jego mocy bez zwiększania litrażu. Turbina, stanowiąca jeden z najważniejszych elementów turbosprężarki, napędzana jest przez spaliny z silnika, natomiast sprężarka spręża powietrze i zasila nim jednostkę napędową. W ten sposób do komory spalania wtłaczana jest znacznie większa porcja powietrza niż w konstrukcjach wolnossących. Turbosprężarki są coraz częściej montowane we współczesnych samochodach. Jeszcze do niedawna były one zarezerwowane jedynie dla pojazdów sportowych, jednak wraz z biegiem czasu, ich zastosowanie staje się standardem. Turbosprężarki mają do zaoferowania naprawdę wiele korzyści, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Nowoczesne turbosprężarki – budowa i sposób działania

Działanie turbosprężarki jest stosunkowo proste. W głównej mierze opiera się ono na wykorzystaniu energii gazów wylotowych silnika spalinowego. Zanim całkowicie wydostaną się na zewnątrz pojazdu, przepływają przez wirnik turbiny, jednocześnie ją napędzając. Zapoczątkowany w ten sposób ruch obrotowy poprzez wspólny wał przekazywany jest dalej wprost na wirnik sprężarki, której zadaniem jest sprężenie powietrza, wpadającego przez układ dolotowy i filtr. W turbosprężarkach, oprócz samej turbiny i sprężarki, bardzo ważną rolę odgrywa również intercooler, ochładzający powietrze przed wprowadzeniem do komory spalania. Ma to na celu zwiększenie jego gęstości, tak aby możliwe było przekazanie możliwie największej porcji tlenu, niezbędnego do zapoczątkowania spalania.

Turbosprężarki to stosunkowo proste konstrukcje, które muszą odznaczać się ogromną wytrzymałością, aby mogły dobrze spełniać swoje zadanie. Warto pamiętać o tym, że są one narażone na działanie ogromnych sił i bardzo wysoką temperaturę. Z tego względu należy zadbać o ich poprawną pracę, stosując tylko oleje najwyższej jakości i regularnie wymieniając filtr powietrza.

Jakie są najważniejsze zalety turbosprężarek?

Turbosprężarki to komponenty motoryzacyjne, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne pojazdy. Ich zastosowanie wiąże się z ogromem korzyści, które doceniane są przez wielu użytkowników. Przede wszystkim odpowiadają one za wzrost mocy i sprawności silnika. Ponadto jednostka napędowa o konkretnej mocy, w której zastosuje się turbosprężarkę, może mieć znacznie mniejsze rozmiary i masę niż taki sam silnik bez doładowania. Kolejnym atutem jest lepsza charakterystyka pracy silnika, która wyróżnia się mniejszymi obrotami maksymalnego momentu obrotowego. To, o czym jeszcze warto wspomnieć w kontekście zalet turbosprężarek, to skuteczniejsze opłukiwanie cylindra ze spalin oraz brak odczuwalnego spadku mocy na skutek spadku ciśnienia atmosferycznego.

Na co zwrócić uwagę wybierając turbosprężarkę?

Jak już wcześniej wspomniano, warunki pracy współcześnie produkowanych turbosprężarek są bardzo trudne. Ich prędkości obrotowe dochodzą nawet do 200 tys. obr./min, a temperatury spalin do 1000 stopni Celsjusza. Z tego właśnie względu jedną z najbardziej kluczowych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze turbosprężarki, jest materiał zastosowany do jej produkcji. Aby urządzenie to odznaczało się optymalną trwałością i żywotnością, konieczne jest wykorzystanie ulepszonych materiałów na takie elementy jak wirniki, kadłuby, wałki czy łożyska ślizgowe. Tworzywa powinny być przede wszystkim żaroodporne oraz odporne na ścieranie i korozję. Jeśli chodzi o kadłuby, najczęściej stosowane są stopy aluminium lub tytan, natomiast w przypadku wałów turbosprężarek – stale konstrukcyjne do ulepszania cieplnego.

Nowoczesne turbosprężarki powinny być również wyposażone w wydajne łożyska. Choć standardowe są łożyska ślizgowe, coraz częściej można spotkać się z takim rozwiązaniem jak turbiny na łożyskach kulkowych standardowych oraz ich ceramicznych odpowiednikach. Inne cechy, które powinny charakteryzować nowoczesną turbosprężarkę, to precyzyjna obudowa rdzenia, zabezpieczająca go przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz.

Niezawodne turbosprężarki w sklepie FMIC

FMIC Performance to firma, która może pochwalić się ogromną wiedzą i doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Marka oferuje bardzo szeroki asortyment, w którym nie mogło zabraknąć turbosprężarek o najwyższej jakości. FMIC już od wielu lat współpracuje z najbardziej prestiżowymi firmami tuningowymi, czerpiąc i dzieląc się z nimi doświadczeniem.

Na stronie sklepu FMIC Performance znaleźć można najpopularniejsze obecnie na rynku turbosprężarki Garrett GT oraz GTX, a także ich stuningowane odpowiedniki, czyli turbosprężarki od marki JRspec. Z ich pełną ofertą można zapoznać się pod tym linkiem: https://fmic.pl/28-turbo. Produkty od FMIC charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w wielu różnych okolicznościach. Są one powszechnie wykorzystywane m.in. w sportach motorowych, ze względu na ogromną wydajność, dużą żywotność i odpornością na ekstremalne warunki.

Asortyment sklepu FMIC został skomponowany z myślą o właścicielach aut różnych marek. Obejmuje on niezawodne turbosprężarki m.in. do Nissana, Toyoty, Lexusa, Mazdy, Audi, BMW, Alfa Romeo, Porsche, Opla, Seata, Forda i wielu innych topowych marek z całego świata.

materiał zewnętrzny

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt