Polska jest krajem, w którym warunki pogodowe są zmienne, w zależności od aktualnie panującej pory roku. W przypadku kierowców bardzo ważną kwestią są dwa główne sezony – letni i zimowy. To sprawia, że wielu właścicieli samochodów korzysta z dwóch kompletów ogumienia przystosowanych do takich sezonów.
Jeden sezon nazywany jest letnim, gdy temperatury przekraczają poziom 7 stopni Celsjusza, a drugi to sezon zimowy z temperaturami poniżej 7 stopni Celsjusza, śniegiem, lodem oraz innymi trudnymi warunkami. Takie zróżnicowanie sprawia, że wielu właścicieli samochodów korzysta z dwóch kompletów ogumienia przystosowanych do takich sezonów. Okazuje się, że istnieje rozwiązanie alternatywne łączące materiały, cechy i właściwości obu tych typów opon. Chodzi tutaj oczywiście o ogumienie uniwersalne. Opony tego rodzaju stanowią pewnego typu połączenie najważniejszych atutów opon sezonowych. Innymi słowy, na jednym komplecie opon wielosezonowych można jeździć zarówno latem, jak i zimą.
Przykładowe opony uniwersalne
oferowane przez renomowane firmy
Opony uniwersalne, a także nazywane oponami wielosezonowymi, charakteryzują się materiałem oraz rzeźbą bieżnika dopasowaną do różnorodnych warunków letnich, jak i zimowych. Oferują więc bardzo dobrą przyczepność na suchej, mokrej, a nawet ośnieżonej drodze. Auto prowadzi się więc stabilnie, a jego droga hamowania jest krótka.
Takie parametry udało się uzyskać dzięki specjalnej rzeźbie bieżnika oraz mieszance gumowej, której składniki dopasowują jej twardość i elastyczność do zmiennych temperatur i warunków drogowych. Wśród popularnych przykładów opon uniwersalnych zbierających pozytywne recenzje użytkowników można znaleźć między innymi poniższe modele.
Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 – mamy tutaj do czynienia z kolejną, już trzecią generacją bardzo popularnego przedstawiciela ogumienia całorocznego. Producentem jest firma Goodyear specjalizująca się w oponach premium. W ramach tego modelu poprawiono wiele parametrów w porównaniu z poprzednimi wersjami. M.in. zwiększono liczbę nacięć w bieżniku oraz zoptymalizowano ogólną konstrukcję. Przekłada się to na optymalną przyczepność na drogach w sezonie letnim, jak również zimą.
Michelin CrossClimate – jest to wysokiej jakości wyrób zaliczany do klasy premium. Opony te oferują świetną przyczepność na mokrych i suchych nawierzchniach, a także na optymalne właściwości jezdne na bardziej śliskich drogach pokrytych śniegiem, a nawet lodem. Jazda pojazdem wyposażonym w takie opony jest bardzo komfortowa dzięki niskiemu hałasowi toczenia.
Pirelli Cinturato All Season SF2 – opony tego renomowanego producenta powstały na bazie wysokiej jakości materiałów gumowych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Bieżnik i mieszanka gumowa tych opon potrafią przystosować się do zmiennych temperatur oraz zmiennych warunków atmosferycznych i drogowych. To pozwala zachować optymalne i bezpieczne parametry dotyczące krótkiej drogi hamowania, stabilnego kierowania i przyczepności.

Na co zwracać uwagę
kupując opony uniwersalne?
Rzecz jasna, aktualnie na rynku polskim i zagranicznym, dostępnych jest sporo marek, modeli i rozmiarów opon całorocznych oferowanych przez renomowane koncerny. Są one zaliczane nie tylko do klasy premium, ale również średniej i ekonomicznej. Każdy ma więc możliwość dość łatwego odszukania opon dostosowanych do własnych wymogów i możliwości finansowych.
Kupując ogumienie całoroczne, należy zwrócić uwagę między innymi na technologie oraz materiały wykorzystane do produkcji takich wyrobów. Najlepsze opony tego rodzaju posiadają bieżnik oraz mieszankę gumową, które zmieniają parametry zgodnie ze zmieniającymi się warunkami i temperaturami. To sprawia, że potrafią dorównywać wielu typom opon przeznaczonych na konkretne sezony.
Istotna sprawa to również trwałość ogumienia, które powinno być zoptymalizowane w zakresie odporności na zużycie i uszkodzenia. Dodatkowo ważne jest powolne i równomierne zużycie takich opon zapewniające optymalne parametry nawet w końcowych okresach żywotności.