• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

uprzejmi_290

Jestem uprzejmym kierowcą. Podaj dalej (film)

20 stycznia 2023

Zachwycamy się uprzejmością kierowców, np. w krajach skandynawskich lub w Wielkiej Brytanii, że umożliwiają włączenie się do ruchu z dróg podporządkowanych albo z zatok parkingowych. A my tak nie możemy? To my sami decydujemy o poziomie kultury jazdy.

Czy byliście w sytuacji, gdy chcieliście wyjechać z miejsca parkingowego, ale trwało to długo, bo nikt się nie zatrzymał, żeby umożliwić wyjazd? Przecież wystarczyło tylko, żeby ktoś się na chwilę zatrzymał, na 15-20 sekund.

Albo sytuacja taka, gdy jedziemy noga za nogą w korku (częsty obrazek w godzinach szczytu komunikacyjnego) drogą z pierwszeństwem przejazdu, a z ulicy podporządkowanej ktoś chce się włączyć do ruchu i tam również jest już korek. Czy przepuszczenie auta z tej bocznej ulicy sprawi problem? Czy wytrąci nas z płynności jazdy? Wystarczy zrobić 6-7 metrów wolnego miejsca i na chwilę przyhamować swoje auto, żeby ktoś mógł wjechać przed nas.

Podobnie jest, gdy ktoś chce zmienić pas ruchu i sygnalizuje to odpowiednio wcześniej. W tym przypadku również wystarczy na chwilę przyhamować auto i wpuścić inny pojazd.

Dobrym przykładem kultury na drodze jest przepuszczenie, umożliwienie skrętu w lewo kierowcy, który stoi na przeciwnym pasie i czeka. I czeka, i czeka, żeby ktoś dał mu wolny przejazd. Możemy w ten sposób rozładować korek, który utworzył się na przeciwnym pasie.

Tak jak na filmach poniżej:

Nie musimy mieć kompleksów względów kierowców skandynawskich lub brytyjskich. Kultura i uprzejmość na drodze nie kosztują dużo, to czasami 15-20 s, żeby komuś umożliwić przejazd. Ktoś nam podziękuje podniesieniem ręki, uśmiechem, a przy okazji spowodujemy, że ktoś poczuje się lepiej.

Namawiamy do propagowania akcji „Jestem uprzejmym kierowcą”. Podaj dalej.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt