• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

alkohol_kierowcy_290

Konfiskata aut pijanych kierujących

4 grudnia 2022

Ten, kto nic sobie nie robi z jazdy po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, lepiej niech zmieni podejście. W życie wejdą przepisy dotyczące obligatoryjnego zabierania samochodu pijanym albo odurzonym kierującym, ewentualnie zapłaty jego równowartości. Niestety, przepisy zwolnią z tego zawodowych kierowców.

To ma być bat na pijanych kierujących, który skutecznie ma odstraszyć zapędy i nic nierobienie sobie z jazdy po spożyciu alkoholu.

Piłeś i jedziesz? Stracisz auto …lub duże pieniądze

Za jazdę mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, a także za spowodowanie przez kierującego, który miał 0,5 promila alkoholu w organizmie, wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby będzie obligatoryjny przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa w ruchu lądowym. Taka sama kara – przepadek pojazdu – spotka kierującego, który prowadzi pojazd po alkoholu w recydywie.

Przepadku pojazdu, czyli konfiskaty, nie będzie wówczas, gdy kierujący nie jest jedynym właścicielem pojazdu, a jest, np., współwłaścicielem lub prowadził użyczone mu auto (albo takie auto sobie sam użyczył). W takim przypadku, sprawca będzie musiał zapłacić równowartości takiego pojazdu (według wyceny rynkowej na dzień zaistniałego zdarzenia).

W ustawie zapisano również, że przepadku nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych (do 100 tys. zł) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Naszym zdaniem, kierowcy zawodowi powinni być szczególnie świadomi jakie zagrożenie niesie jazda po spożyciu alkoholu i wyczuleni, żeby nie wsiadać wtedy za kółko. Dlaczego nie ma zapisu o zapłacie równowartości pojazdu?

Dodatkowo, ustawa rozszerza dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów na kierowców, którzy po spowodowanym wypadku, a przed poddaniem go badaniu na zawartość alkoholu lub środka odurzającego spożywali alkohol lub zażywali środek odurzający.

Rok na zmianę mentalności

Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podpisał w piątek zmiany w ustawie „Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw” co umożliwia wejście jej w życie. Przepisy dotyczące obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy. Czyli, zaczną obowiązywać pod koniec przyszłego roku.

Nasza rada, wsiadając za kółko miejsce 0,00 promila alkoholu w organizmie.

Szerokości na drodze! Bezpiecznej jazdy! I kulturalnej!

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt