• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

mgla_290

Włączcie nie tylko światła, ale i myślenie

15 listopada 2022

Od kilku dni mamy trudniejsze warunki na drogach, m.in. mgły. Zdarzają się śmiałkowie, którzy w takich warunkach jeżdżą – o zgrozo – na światłach dziennych, albo w ogóle bez świateł.

Jesienna pogoda stawia przed kierowcami szczególne wymagania jeśli chodzi o umiejętność techniki jazd. Opadłe liście z drzew i krzewów, mgły, przymrozki oraz oślepiające słońce nad horyzontem stanowią duże zagrożenie mogące przyczynić się do kolizji lub wypadku.

Światła mijania, nie drogowe

Coraz częściej poranki witają nas mgłą. Przejrzystość powietrza znacznie wtedy spada. Żeby jazda była bezpieczna trzeba pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach: włączeniu  świateł, wolniejszej jeździe i zachowaniu bezpiecznego odstępu.

Włączenie świateł to nie jazda na światłach dziennych! Kierowcy powinni zawsze zerknąć na deskę rozdzielczą i sprawdzić, czy w tak utrudnionych warunkach światła automatycznie nie przełączyły się na światła mijania. Jeśli nie, to należy zrobić to ręcznie. Jazda na światłach dziennych grozi mandatem.

Na drogach można spotkać, niestety, auta poruszające się na światłach dziennych w gęstej mgle, a nawet bez jakichkolwiek świateł.

O włączeniu świateł, przedniego i tylnego, powinni pamiętać również rowerzyści poruszający się po drogach (zdjęcie główne).

Świateł drogowych (tzw. długich) nie radzimy używać, nawet jeśli jazda odbywa się poza obszarem zabudowanym. Te światła wcale nie poprawią widoczności.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jazda we mgle wiąże się niekiedy z obowiązkiem włączenia świateł przeciwmgłowych. Ten rodzaj świateł należy włączyć przy bardzo ograniczonej przejrzystości powietrza i widoczności poniżej 50 m. Trzeba zwracać uwagę na zmieniające się warunki i pamiętać o wyłączeniu tych świateł, jeśli widoczność się poprawi, żeby nie oślepiać innych kierujących.

Zatrąb od czasu do czasu

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas jazdy we mgle? Na pewno nie należy jeździć szybko i agresywnie. Brawura może tylko doprowadzić do tragedii. Niekiedy, nawet lepiej jechać z mniejszą prędkością niż wskazują znaki ograniczenia prędkości na danym obszarze, zwłaszcza jeśli jedziemy w nieznanym terenie. Nie wiemy, czy za kilkadziesiąt metrów nie będzie ostrego zakrętu lub jakiejś niebezpiecznej przeszkody. Lepiej zwolnić i jechać ostrożniej.

Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu, nawet większego niż połowa prędkości z jaką jedziemy. Będziemy mieli czas na odpowiednią reakcję, zahamowanie, zatrzymanie się, zjechanie na pobocze.

Kiedy jedziemy we mgle, zwłaszcza gęstej, można zaznaczać swoją obecność co jakiś czas klaksonem. Nie używamy takiego sygnału, gdy mamy przed sobą inny pojazd. Jest pożyteczny szczególnie, gdy na drodze musimy ominąć przeszkodę lub kogoś wyprzedzić. Chociaż w tym drugim przypadku może to być manewr bardzo ryzykowny.

Szerokości na drodze! Jeździjcie beziecznie! I kulturalnie!

Roman Furciński, fot. radommoto.pl

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt