• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Bezpieczeństwo||Główny slider

twoje_swiatla2022_290

Sprawdź światła w swoim aucie, żebyś nie oślepiał innych

20 października 2022

Dziś rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Na ponad 1300 stacjach w całym kraju, w cztery soboty będzie można bezpłatnie ustawić światła. W regionie radomskim udział bierze osiem punktów. W przyszły piątek, na wyregulowanie świateł i przegląd auta przed sezonem jesienno-zimowym zaprosi stacja w Zespole Szkół Samochodowych.

Dziś ruszyła ogólnopolska kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Policjanci drogówki sprawdzają, czy w pojazdach działają wszystkie zewnętrzne oświetlenia i świecą wszystkie żarówki.

Wyreguluj światła, nie oślepiaj innych

O tym jak ważne jest dobre i sprawne oświetlenie w samochodzie kierowcy doskonale wiedzą. Spotkaliście się z sytuacją, że jadące z przeciwka auto was oślepiło? To wiecie o co chodzi i widzicie, zdajecie sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo.

Dobrze wyregulowane światła nie oślepiają kierowców jadących z przeciwka, a dobrze oświetlają zakręty i pobocza. Prawidłowe działanie świateł ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Natomiast, jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia. Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

Istotny jest jeszcze jeden szczegół, o którym mało kto pamięta: żeby oświetlenie drogi było prawidłowe, musi być jednakowe ciśnienie w każdym kole.

Zapamiętajcie te daty!

Podczas ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” w cztery soboty, co dwa tygodnie, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, i biorących udział w kampanii. Te soboty to 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia. W sumie udział bierze 1302 stacje. W naszym regionie światła wyregulujecie na ośmiu stacjach.

W przyszły piątek, 28 października, akcję „Bezpieczna jesień na drodze” zorganizuje Zespół Szkół Samochodowych. Na stacji przy szkole, w godzinach od 9 do 18, będzie można nie tylko bezpłatnie wyregulować oświetlenie w swoim samochodzie, ale również zrobić bieżący przegląd techniczny. Kierowca będzie miał informację czy samochód jest sprawny, czy ewentualnie będzie musiał coś naprawić.

Wykaz stacji w regionie radomskim biorących udział w akcji

1. CWS Piekarski WKZ/005 Brzeźnica 99,26-900 Kozienice;

2. Mechanika Pojazdowa Paweł Górlicki Szydłówek 7, 26-500 Szydłówek;

3. PHU Logis ul. 1905 Roku 3/9, 26-612 Radom;

4. Usługi Motoryzacyjne FAST FIX ul. Bogusławska 9, 26-640 Skaryszew;

5. Stacja Obsługi Pojazdów Samochodowych Marek Wesołowski ul. Czachowskiego 29, 27-310 Ciepielów;

6. AUTO-KALS S.C. ul. Giserska 20, 26-600 Radom;

7. PUH KOS-LEX Sp. z o.o ul. Krakowska 86, 26-800 Białobrzegi;

8. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów ul. Radomska 28a, 26-400 Przysucha

Pełny wykaz stacji znajdziecie tutaj.

Roman Furciński, fot. archiwum

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt