• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

policja_wypadek5_290

Pojechał na spotkanie ze śmiercią. Bez odblasków

2 października 2022

54-letni rowerzysta zginął po zderzeniu z samochodem. Mężczyzna poruszał się pojazdem bez oświetlenia. Nie miał też żadnych elementów odblaskowych.

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj o godz. 19:25 w Goszczynie, w powiecie grójeckim. Rowerzysta poruszał się na nieoświetlonej lokalnej drodze. Tą samą drogą, z przeciwnego kierunku jechał samochód volkswagen touran kierowany przez 43-letnią kobietę.

Dlaczego nie założył odblasku?

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że niechroniony uczestnik ruchu jechał środkiem jezdni. Rower nie był oświetlony, a mężczyzna nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Doszło do zderzenia pojazdów. Rowerzysta zginął na miejscu.

Przez zbagatelizowanie przepisów i chęci właściwego oznakowania roweru, a nawet umieszczenia choćby małego elementu odblaskowego, zginął człowiek.

To drugi wypadek w ciągu dwóch dni w garnizonie mazowieckim Policji (województwo mazowieckie z wyłączeniem Warszawy i powiatów do niej przylegających), w którym śmierć poniósł niechroniony uczestnik ruchu drogowego nie mając odblasków. Dzień wcześniej, w Makowie Mazowieckim zginął pieszy. Również nie miał odblasków.

Świeć Przykładem

Wczoraj, ruszyła policyjna akcja informacyjno-edukacyjna  skierowana do pieszych „Świeć Przykładem”, której celem jest uświadamianie pieszym, szczególnie seniorom, o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych i bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Niekorzystne warunki  atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Noszenie odblasków powinno stać się nawykiem, a w określonych sytuacjach jest też obowiązkiem.

Policjanci przypominają, że jeśli pieszy porusza się poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi (przodem do nadjeżdżających pojazdów). Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dzięki nawet małemu odblaskowi jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

Akcja będzie trwała do końca roku.

Roman Furciński, film: policja.pl

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt