• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

road_saf2_290

Tydzień bezpieczeństwa na drogach. Kontrole i pokaz ratownictwa

21 września 2022

Jeden z kierowców rejsowego busa popełnił wykroczenie wyprzedzając inne auto tuż przed przejściem dla pieszych. Został zatrzymany przez policjantów. W ramach „kary” przeszedł krótkie szkolenie z ratownictwa pomocy przedmedycznej.

Mazowieccy policjanci przeprowadzają dziś akcję profilaktyczno-edukacyjną „Żyj i ratuj życie” w ramach Road Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Skierowana była głównie do kierowców popełniających wykroczenia. Ulica była patrolowana również z kamery umieszczonej na dronie.

Jednym z kierowców, którzy dopuścił się złamania przepisów ruchu drogowego był kierowca rejsowego busa. Pan wyprzedził inne auto tuż przed przejściem dla pieszych. Został zatrzymany. Musiał m.in. uczestniczyć w szybkim szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonym przez Arkadiusza Gradowskiego z Polskiego Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Ratowniczego w Radomiu. Na fantomie uczył się jak zatamować krew i jak udzielić pomocy.

Z zatrzymania busa nie bardzo byli zadowoleni jego pasażerowie, przynajmniej niektórzy. Jeden pan i jedna pani nie chcieli przyjąć do wiadomości, że kierowca dopuścił się poważnego wykroczenia, jednego z najbardziej niebezpiecznych. Twierdzili, że im się spieszy, bo mają przesiadki na inny autobus. Nikt jednak w trakcie jazdy nie zwrócił uwagi kierowcy, że łamie przepisy. Gdyby doszło to jakiegoś wypadku, np., potrącenia pieszego na przejściu, to wtedy mieliby przymusowy postój dłuższy niż rozmowa z kierowcą i jego przeszkolenie.

Zresztą, sam kierowca przyznał, że takie profilaktyczne akcje są bardzo potrzebne i każdy kierowca powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach.

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. W ubiegłym roku, zginęło 2 245 osób. W tym, od 1 stycznia do wczoraj śmierć poniosło 1 219 osób, a w tym miesiącu (do 20 września) – 96.

Szerokości na drodze! Jeździjcie bezpiecznie! I kulturalnie!

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt