• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Bezpieczeństwo||Główny slider

bezpieczna_droga_290

Droga do szkoły pod nadzorem

31 sierpnia 2022

Przez cały wrzesień okolice szkół będą patrolowane przez mazowieckich policjantów. Pod pręgierzem będą kierowcy, którzy złamią przepisy ruchu drogowego, szczególnie w okolicach placówek oświatowych. Ale jest też apel do dzieci i ich rodziców – o wyrabianie nawyków bezpiecznego korzystania z dróg.

Policjanci mazowieckiej drogówki chcą, żeby dzieci i młodzież bezstresowo docierali na lekcje. Dlatego, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, przypominają kierowcom o zachowaniu i spokojnym stylu jazdy w rejonach szkół.

Bezpieczeństwo celem wszystkich

– Od 1 do 30 września będziemy prowadzić działania „Bezpieczna droga do szkoły” ukierunkowane na bezpieczeństwo uczniów oraz na zachowania kierujących pojazdami na drodze. Będziemy pouczali kierujących stosujących nieprawidłowe zachowania, a jeśli będzie trzeba to również karali – powiedział podinsp. Sylwester Kacprzak, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Zmniejszenie prędkości przed przejściami dla pieszych, obserwowanie otoczenia przejść oraz ustępowanie pierwszeństwa pieszym, to zasady, które powinien przestrzegać – bo to, że są znane, to wiadomo – każdy kierujący.

Policjanci mają również apel do rodziców, żeby uczyli zasad bezpiecznego poruszania się.

– Prosimy rodziców, żeby zadbali o bezpieczeństwo dzieci, zwłaszcza tych, którzy pójdą pierwszy raz do szkoły. Żeby prowadzili dzieci za rękę i nie od strony ulicy, żeby rozejrzeli się przed wejściem na jezdnię. Chodzi o wyrobienie nawyku zasad bezpieczeństwa – dodał podinsp. Stanisław Popiel z WRD KWP.

Jest też prośba do rodziców dowożących dzieci do szkół: żeby parkowali auta lub zatrzymywali się w miejscach dozwolonych, żeby nie utrudniać ruchu innym. Konieczne jest również zwrócenie uwagi, żeby dzieci nie wybiegały zza samochodów i nie przebiegały przez jezdnie nie rozejrzawszy się, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd.

Lustracja dróg

W okresie wakacyjnym, policjanci zlustrowali 1107 szkół (więcej o 34 niż w zeszłym roku) stwierdzając 202 nieprawidłowości (231 w 2021 roku). Jakie się najczęściej powtarzały? Zwykle te, jak w każdym roku, czyli: brak znaków A-17 (uwaga dzieci), brak tabliczki T-27 (przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci – popularna „Agatka”), brak znaku D-6 (przejście dla pieszych), brak lub słabo widoczne oznakowanie poziome P-10 (przejście dla pieszych) oraz nieprawidłowa widoczność znaków (przysłonięte przez roślinność).

Wnioski z lustracji trafiły do zarządców dróg o usunięcie nieprawidłowości. Skierowano 138 wniosków (były takie które zawierały po kilka nieprawidłowości), z czego 130 już zostało uwzględnionych, przed 1 września.

Bezpiecznej drogi! Niech trwa przez cały rok, a nie tylko we wrześniu!

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt