• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

rowerzystyy_290

Kierowcy mają ustępować pieszym. A rowerzystom?

19 sierpnia 2022

Rowerzyście przejeżdżającemu przez przejście dla pieszych grozi mandat do 100 złotych. Jeżeli taki rowerzysta popełnia wykroczenie, to czy kierowca samochodu popełnia wykroczenie, jeśli nie zatrzyma się przed przejściem widząc rowerzystę zamierzającego przejechać przez pasy?

Chyba każdy z nas widział rowerzystów przejeżdżających przez przejście dla pieszych (znak D-6). Policjanci przypominają, że jest to niezgodne z prawem.

Na przejściu zginęło 10 rowerzystów

– Należy wskazać, że na oznakowanym znakiem D-6, przejście dla pieszych, kierującego rowerem obowiązuje zakaz przejeżdżania przez to przejście. Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych jest zagrożone mandatem karnym w wysokości 50-100 złotych – przekazał nam kom. Piotr Świstak z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Dodał, że duża część wypadków drogowych z udziałem rowerzystów ma miejsce właśnie podczas nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych.

– W tym roku odnotowaliśmy 129 takich przypadków. I ich następstwie zginęło 10 rowerzystów a 101 zostało rannych – poinformował kom. Piotr Świstak.

Wyjaśnił, że rowerzyści mogą korzystać z przejazdu dla rowerzystów (oznakowanie D-6b).

Sprawa jasna? Niekoniecznie

Postanowiliśmy podjąć temat w kontekście zachowania rowerzystów przejeżdżających przez przejście (D-6) i kierowców samochodów dojeżdżających do przejścia. Zapytaliśmy policjantów ruchu drogowego: „Czy kierowca auta dojeżdżający do przejścia dla pieszych popełnia wykroczenie, jeżeli nie ustąpi pierwszeństwa rowerzyście oczekującemu na przejazd przez przejście (nie zsiadł z roweru) lub wjeżdżającemu na przejście?”

Dla uściślenia, chodzi tylko o taką sytuację, żadną inną. Jest dwóch uczestników ruchu drogowego – rowerzysta i kierowca samochodu, nie dochodzi do kolizji.

Sprawa, w kontekście powyższej informacji od kom. Piotra Świstaka, może się wydać dla wielu kierowców jasna: rowerzysta ma zakaz przejeżdżania przez przejście D-6. Ale policjant już nie odpowiedział, czy kierowca popełnia wykroczenie, czy nie.

Pytanie skierowaliśmy do dwóch, doświadczonych policjantów drogówki z długim stażem (nazwisk nie podajemy).

– Ja bym takiego kierowcy nie ukarał. Rowerzysta nie powinien przejeżdżać przez przejście dla pieszych – powiedział policjant nr 1.

Wątpliwości w sprawie zasiał nasz drugi rozmówca.

– Pomimo wykroczenia rowerzysty, chyba bym uznał, że to kierowca popełnił wykroczenie. Według mnie, kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa wszystkim znajdującym się na przejściu, nie tylko pieszym, ale nawet przejeżdżającemu rowerzyście – powiedział  policjant nr 2.

No i jest dylemat

Jak widać, sprawa nie jest jednoznaczna. Kierowcy, mimo że rowerzysta ma zakaz przejeżdżania przez przejście, można przypisać wykroczenie.

Czy to dobrze, że są takie rozbieżności? Nie. To rodzi obawy, że część rowerzystów, którzy wiedząc, że nie powinni przejeżdżać przez przejście dostało sygnał, że kierowca również zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, bo powinien ustąpić pierwszeństwa.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt