• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

ranking_mpk_290

Miasta najbardziej przyjazne kierowcom – wyniki najnowszego rankingu 2022. Spadliśmy

27 lipca 2022

W Radomiu było najmniej kolizji i najtaniej można wymienić opony. Jednak pozycje na szarym końcu za ekojazdę i wynajęcie aut oraz przedostatnie miejsce za składkę ubezpieczenia OC walnie przyczyniły się, że jesteśmy dopiero na 6 miejscu ex-aequo z Katowicami.

Grupa oponeo.pl i aplikacja Yanosik opublikowały kolejny Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom. Miasta podzielono na dwie grupy: powyżej 300 tys. mieszkańców i poniżej 300 tys. mieszkańców. Radom, naturalnie, jest w tej drugiej kategorii, w gronie 10 miast branych pod uwagę.

Tutaj wypadliśmy najlepiej…

W stosunku do ubiegłorocznego rankingu, Radom spadł o dwie, trzy pozycje. W zeszłym roku miał 4 miejsce.

W czym okazaliśmy się lepsi od konkurencji?

Wygraliśmy w dwóch kategoriach: najmniejszej ilości zgłoszonych kolizji i kosztach wymiany opon (wymiana dla popularnego rozmiaru 205/55 R16, im mniejsza średnia cena za komplet na felgę aluminiową i stalową, tym lepsza liczba punktów). W poprzednich latach było identycznie.

W ciągu roku, odnotowanych zostało w naszym mieście 1 578 kolizji co stanowi 7,6 kolizji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Jest to najlepszy wynik spośród wszystkich branych pod uwagę miast, również tych największych (w drugiej kategorii wygrał Wrocław 7,7 kolizji).

Koszt wymiany opon ciągle jest u nas najtańszy, średnio 22,50 zł za oponę.

I to, niestety, były kategorie, w których byliśmy na podium. W kolejnych jesteśmy poza, albo daleko w tyle.

a tutaj słabo

Średnia prędkość w centrum miasta 27 km/h i 47 km/h poza nim, dało nam ex-aequo 4 miejsce (razem z Toruniem). Najszybciej jeździ się po Katowicach, odpowiednio, 34 i 47 km/h.

Tuż za podium uplasowaliśmy się jeśli chodzi o opłaty za postój w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego. Średnia opłata u nas 2,70 zł. Niższe opłaty są w Białymstoku (2,43 zł) i Kielcach (2,30 zł). W Sosnowcu nie ma w ogóle strefy płatnego parkowania (!).

Nisko jesteśmy jeśli chodzi o koszty tankowania (niżej są tylko Katowice i Toruń) i składkę za ubezpieczenie OC – średnia cena składki 537 zł (niżej tylko Gdynia – 611 zł).

Zupełnie na szarym końcu plasujemy się w kategoriach „Infrastruktura Park N Go”, „Ekojeździe” (stacje ładowania w mieście, 28 km kw. przypadające na 1 stację), a także w „Carsharingu – wynajęciu aut na minuty”.

Po zsumowaniu punktów ze wszystkich kategorii, Radom znalazł się na szóstym miejscu – ex-aequo z Katowicami, 38 pkt (wygrała Częstochowa – 51 pkt, przed Sosnowcem – 50 pkt). W zeszłym roku byliśmy na czwartym miejscu (zwyciężyła Częstochowa przed Gliwicami).

Gwoli uzupełnienia, w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców, pierwsze miejsce zajął Gdańsk – 47 pkt – detronizując Lublin, który zwyciężał w czterech poprzednich edycjach (w tym roku, Lublin zajął wspólnie z Krakowem i Bydgoszczą). Ostatnie miejsce zajął Wrocław.

Metodologia tworzenia rankingu

i system oceniania

O tytuł miast najbardziej przyjaznych kierowcom rywalizują metropolie zakwalifikowane do jednej z dwóch grup: powyżej 300 tys. mieszkańców i poniżej 300 tys. mieszkańców.

Eksperci kierowali się zasadą „fair play”. Porównywane są ze sobą miasta w obrębie jednej grupy (skonfrontowanie dużego i małego miasta różnego pod wieloma względami nie tylko nie dałoby miarodajnych rezultatów, ale byłoby także niesprawiedliwe).

Każde miasto zostało poddane analizie pod kątem kilku kryteriów, otrzymując stosowne noty. Zwycięzców wyłoniono po zsumowaniu wyników cząstkowych ze wszystkich kategorii – im większa liczba punktów, tym wyższe miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Miasta, które w swojej grupie znajdą się na samym szczycie, otrzymują zasłużony tytuł miasta najbardziej przyjaznego kierowcom.

Tegoroczna edycja raportu została wydana w nowej, interaktywnej formie. Pozwala na wygodne porównanie ze sobą danych z różnych miast oraz poprzednich edycji. Dzięki temu można nie tylko poznać mocne i słabe strony polskich aglomeracji, ale również zyskać obraz, jak na przestrzeni lat zmieniała się infrastruktura samochodowa w Polsce.

Pełen ranking dostępny jest na dedykowanej stronie – tutaj.

Roman Furciński, źródło,: oponeo.pl o aplikacja Yanosik