• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider||Moto info

L-peris_290

Periscopio – kosmiczne Lamborghini. Supersamochód w radomskim salonie

29 czerwca 2022

Stoi na końcu salonu, ale przyciąga wzrok. Pięknym, pomarańczowym kolorem nadwozia i sportowym wyglądem. Mimo że był produkowany prawie pół wieku temu.

Piękne samochody, również te sportowe, nie są dziełem inżynierów tylko ostatnich kilkunastu lat. Świetnym przykładem jest supersamochód włoskiej marki Lamborghini – Countach LP 400 „Periscopio”.

Ten samochód był produkowany prawie 50 lat temu, w latach 1974-77. Z taśm montażowych zjechało 301 sztuk.

Ma trochę kosmiczny wygląd, zwłaszcza na owe czasy. Z typowym wyglądem, niskiego nadwozia klinowego, i tunelem z tyłu, również na dachu. Podobno nazwa „Periscopio” wzięła się z tego, że wewnątrz, w dachu zamontowano lusterko, niczym peryskop, którym przez wspomniany tunel można było obserwować co się dzieje z tyłu na drodze. Czy to spełniało swoje zadanie i przede wszystkim jak, nie wiemy.

Auto jest w pięknym pomarańczowym kolorze. Nadwozie w kształcie klina wykonano ze stopu lekkich metali, w którym zrobiono boczne otwory wentylacyjne NACA (wloty powietrza o niskim oporze) chłodzące silnik, hamulce, a nawet kabinę.

Dla kontrastu, fotele są barwie niebieskiej. W podobnej kolorystyce wykonano pozostałe wykończenia – deski rozdzielczej i drzwi.

Drzwi podnoszone są do góry, tzw. otwieranie nożycowe. Nic dziwnego. Inżynierowie musieli znaleźć rozwiązanie, bo przy klasycznym otwieraniu trzeba by mieć naprawdę dużo miejsca, żeby swobodnie wysiąść z samochodu.

Ten supersamochód ma silnik benzynowy o pojemności 3 929 ccm V12 DOHC, który może osiągnąć moc maksymalną 375 KM przy 8 000 obr/min. i moment obrotowy na poziomie 365 Nm przy 5 000 obr/min., współpracujący z manualną, pięciobiegową skrzynią biegów. Masa własna 1 055 kg.

Napędzane są koła tylne. Prędkość maksymalna wynosi 290 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga się w 5,6 s.

Jeżeli wybierzecie się do salonu Ster (dealera marki Volkswagen), będziecie mieli okazję obejrzeć jeszcze kilka pięknych modeli Lamborghini.

Więcej zdjęć Lamborghini Countach LP 400 „Periscopio” można zobaczyć tutaj.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt