• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

slowackiego_utrudnienia2_290

Co to za oznakowanie objazdów?

27 czerwca 2022

Na jednych ulicach dojazdowych ustawiono duże, żółte tablice o objazdach, na innych – małe, niebieskie, ledwo widoczne tabliczki. Wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ul. Średniej i Górnej (!) grozi wypadkami.

W ubiegły poniedziałek, zamknięto dla ruchu odcinek ul. Słowackiego, od Nowogrodzkiej do Lubońskiego. Wprowadzono zakaz ruchu w obu kierunkach na wspomnianym odcinku, m.in. przez wiadukt w ul. Słowackiego i przez skrzyżowania przez Słowackiego na tymże odcinku.

My znaleźliśmy kilka kwiatków, przy okazji zamknięcia części ul. Słowackiego i wprowadzenia utrudnień.

Tablice jak znaczki pocztowe…

Coś co zwróciło nasza uwagę jest oznakowanie.

Wjazd do miasta od strony Skaryszewa. Dojeżdżając do ronda Matki Bożej Fatimskiej znaki są. Tyle, że małe, niczym pinezki przyczepione (na niebieskim tle) do słupów oświetleniowych ulicy. Na nich jest informacje, że za 1,2 km jest zakaz ruchu w obu kierunkach oraz zakaz ruchu pojazdów ciężarowych – nie dotyczy dojazdu do posesji.

Jest również znak (mały, niebieski), że dla TIR-ów jest nakaz jazdy w lewo lub w prawo.

Podobnie jest dojeżdżając do ronda od strony al. Grzecznarowskiego (w lewo) i al. Wojska Polskiego (w prawo)

Innych informacji o objazdach nie ma. Czy takie małe znaki wystarczą dla kierowców samochodów ciężarowych? Może się przecież zdarzyć, że ich nie zauważą, bo są za małe, a do tego jeden drugiemu może zasłonić znak.

Również kierowcy aut osobowych mogą wpaść w pułapkę. Dojeżdżając do ronda znaki mogą zasłonić samochody ciężarowe lub dostawcze. Wjazd na wprost, w kierunku centrum miasta okazuje się błędem, bo przy skrzyżowaniu Słowackiego z Lubońskiego nagle zonk i czeka na nich barierka ze znakiem zakaz ruchu w obu kierunkach.

Duże tablice, objazd pod zakaz

Jednak przy niektórych ulicach postawiono duże, żółte tablice informujące od utrudnieniach na ul. Słowackiego i objazdach odcinka tej ulicy.

Tak jest na ul. Beliny-Prażmowskiego przed rondem Mikołajczyka (przy dworcu PKS), na ul. 25 Czerwca (jadąc od dworca PKP) przed ul. Słowackiego i na ul. 25 Czerwca (jadąc od os. XV-Lecia) przed skrzyżowaniem z ul. Żeromskiego.

Jednak na tej ostatniej brakuje informacji dla kierowców ciężarówek jak mają pojechać objazdem. Dlaczego?

Z tej tablicy wynika, że również pojazdy ciężarowe mogą pojechać w lewo w ul. Żeromskiego, ale na wiadukcie nad torami kolejowymi jest mają zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych (z wyłączeniem pojazdów służb komunalnych). Którędy mają pojechać? W lewo w ul. Zbrowskiego, gdzie za kilkaset metrów znowu jest utrudnienie – roboty na odcinku od ul. Katowickiej do ul Struga? Czy może powinni pojechać przed wiaduktem w prawo do trasy N-S, a tu w prawo i w kierunku dworca do al. Grzecznarowskiego, czy w lewo w ul. Szklaną?

Na czołówkę

Zastanawiające jest wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na jednokierunkowych ulicach, Średniej i Górnej, w obu przypadkach między Żurawią a Słowackiego. Przy skrzyżowaniach z ul. Żurawią ustawiono znaki ostrzegawcze – „odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym” (znak A-20).

Na ul. Średniej nie ma wymalowanych żadnych pasów o kierunkach ruchu (żółtych, informujących o czasowej zmianie organizacji ruchu), ani ustawionych pachołków rozdzielających kierunki ruchu. W efekcie, jeżeli jakiś kierowca zawróci przed skrzyżowaniem z ul. Słowackiego to może dojść do niebezpiecznej sytuacji i jazdę na zderzenie czołowe.

Jeszcze gorzej jest na ul. Górnej, która jest węższa. Mało tego, jest tutaj kontraruch rowerowy (w kierunku ul. Słowackiego) i wyznaczone miejsca postojowe dla pojazdów samochodowych. Na wymijanie się aut jest mało miejsca.

Ktoś powie, że się czepiamy, ale kierowcy – zwłaszcza ci jeżdżący tranzytem przez Radom – powinni mieć jasną, czytelną informację o utrudnieniach i objazdach.

Tablice powinien przygotować wykonawca robót w ul. Słowackiego (na zlecenie Wodociągów Miejskich), a Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji powinien dopilnować, żeby zostały ustawione w odpowiednich miejscach. Jednak po raz kolejny odbywa się to na zasadzie „jakoś to będzie”, a nie zgodnie z hasłem miasta „Siła w precyzji”.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt