• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

policja_akcja_290

Zwalniajcie przed przejściami dla pieszych

12 maja 2022

Nie wyprzedzaj przed zebrami. Nie omijaj pojazdów, które zatrzymały się, żeby przepuścić pieszych. I pamiętajcie, że piesi mają pierwszeństwo na przejściu. Pamiętajcie o tym zawsze, ale dziś szczególnie, bo Policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD).

Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

– Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Głównymi przyczynami tych zdarzeń jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – przypominają policjanci drogówki.

Obserwacją zostaną objęte miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów, np., przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca gdzie dochodziło do potrąceń.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia/przejazdu rowerowego jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na nie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszego znajdującemu się na przejściu (rowerzystę znajdującego się na przejeździe lub zbliżającego się do przejazdu).

Ale przypominany również pieszym i rowerzystom, że mimo obowiązków kierujących pojazdami, piesi nie są zwolnieni z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Czyli, zanim wejdzie się na pasy, trzeba się rozejrzeć i upewnić, że wejście będzie bezpieczne i nie zagrozi ani pieszym, ani kierującym pojazdami.

To samo dotyczy rowerzystów zbliżających się do przejazdu rowerowego.

Roman Furciński, fot. Policja

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt