• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nowy odcinek drogi otwarto dla kierowców. To część szlaku Via Carpatia

29 kwietnia 2022

Można już korzystać z ośmiokilometrowego fragmentu szlaku Via Carpatia. Otwarta została droga pomiędzy granicą województw lubelskiego i podkarpackiego a Rzeszowem, odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem.

Przed majowym weekendem udostępnieniu do ruchu kolejny odcinek drogi S19. Kierowcy mają już do dyspozycji ponad 213 km trasy Via Carpatia na terenie Polski (w województwie podkarpackim prawie 82 km). Ponad 270 km Via Carpatii jest w realizacji.

Najnowszy odcinek drogi S19, to odcinek o długości 8,2 km. Rozpoczyna się za funkcjonującym już w części węzłem drogowym Zdziary. Po przekroczeniu starej DK19, trasa przebiega nowym śladem przez kompleks leśny, po wschodniej stronie dotychczasowej drogi krajowej. W rejonie miejscowości Spokojna, ekspresówka odchyla się na wschód i biegnie w kierunku linii kolejowej Stalowa Wola – Biłgoraj (w sąsiedztwie linii kolejowej planowany jest w przyszłości węzeł Zapacz na przecięciu z przebiegiem przyszłej drogi ekspresowej S74). Następnie, trasa biegnie w kierunku południowo-zachodnim, równolegle do szerokotorowej linii kolejowej LK65. Przecina rzekę San, a w okolicy Nowej Wsi odsuwa się od pasa kolejowego w kierunku węzła Rudnik nad Sanem. 

W ramach inwestycji wybudowano most na Sanie o długości 392 m i szerokości 30 m. Przęsło nurtowe wybudowane w technologii nawisowej ma 142 m długości i jest pod względem długości trzecim w Polsce, po moście na Wiśle w Grudziądzu w ciągu A1 (przęsło o długości 180 m) i moście na POW w Warszawie (przęsło o długości 180 m). Obiekt składa się z dwóch rozdzielonych nitek. Na każdej z nich zlokalizowana jest jezdnia z trzema pasami ruchu po 3,50 m i oddzielonym od jezdni chodnikiem dla obsługi.

Most pełni również funkcję ekologiczną jako przejście dla zwierząt na obu brzegach rzeki San.

DCIM100MEDIADJI_0433.JPG

Droga ekspresowa S19 jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości. Będzie przebiegać przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Roman Furciński, źródło: GDDKiA

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt