• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

wielkanoc2022_290

Wielkanocne wyjazdy, żeby były bezpieczne

15 kwietnia 2022

Policjantów będzie więcej niż zazwyczaj. Kierowcy muszą się liczyć z większą częstotliwością pomiarów prędkości i badań stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Zapowiadane są liczne kaskadowe pomiary prędkości, z częstą zmianą miejsc dokonywania pomiarów. W zeszłym roku, w okresie Świąt Wielkanocnych (piątek-poniedziałek) w 153 wypadkach zginęły 22 osoby, a 181 osób zostało rannych.

Niektórzy już udali się na eskapady, inni przygotowują się do wyjazdów (dziś lub jutro). Ruch na drogach będzie większy, a to stwarza zagrożenie większej liczby zdarzeń.

Już od dziś, mazowieccy policjanci (ale i w całym kraju) będą prowadzić wzmożone działania prewencyjno-kontrolne w celu poprawy bezpieczeństwa. Poza zapewnianiem płynności ruchu w miejscach narażonych na „korkowanie”, będą konsekwentnie reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego.

– Należy się liczyć z większą niż na co dzień częstotliwością pomiarów prędkości i badań stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Na drogi wyjadą wszystkie pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Będą pomiary prędkości z wykorzystaniem radarów ręcznych przy częstej zmianie miejsc dokonywania pomiarów oraz stanowcze reakcje na nieprawidłowe wyprzedzanie i niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, a także na nieprawidłowe korzystanie z dróg przez pieszych i rowerzystów – zapowiadają mazowieccy policjanci.

Przed wyjazdem w trasę sprawdź ciśnienie w ogumieniu (należy dostosować je do obciążenia samochodu), stan zużycia bieżnika, poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy i certyfikowanego płynu do spryskiwaczy.

Pamiętajcie o zamocowaniu przedmiotów wewnątrz auta. Podczas jazdy z prędkością 50 km/h taki przedmiot zwiększa swój ciężar od 30 do 50 razy!

Zaplanujmy wyjazd z wyprzedzeniem, żeby uniknąć wzmożonego ruchu na drogach. Prędkość jazdy dostosujmy do panujących prędkości na drodze. Po zmroku pamiętajmy o większej ostrożności podczas manewrów: skrętu, omijania i przede wszystkim wyprzedzania. Przy dłuższych trasach, co 2-3 godziny, pamiętajmy o kilkunastominutowych przerwach i gimnastyce.

Przed powrotami pamiętajmy, żeby wsiadać za kierownicę „na trzeźwo”. Jazda na kacu jest bardzo złym, niebezpiecznym pomysłem.

– Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która pozwoliłaby wsiąść za kierownicę, ponieważ niemal każda jego ilość jest toksyczna dla naszego organizmu. Ludzki organizm potrzebuje średnio około 3 godzin na przetrawienie od 20 do 30 g czystego alkoholu (etanolu), a to powinno mieć odzwierciedlenie w odpowiednio długim czasie odpoczynku. Aby uniknąć prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, należy wcześniej zaplanować świąteczny powrót. Najlepiej jeśli kierowca powstrzyma się od picia. W innym przypadku musi znaleźć trzeźwe zastępstwo z uprawnieniami do kierowania – radzi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Pamiętajmy, że zdrowy rozsądek i abstynencja za kierownicą to panaceum na bezpieczne święta na drogach.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt