• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

ukraincy_strefa_290

Bezpłatne parkowanie dla Ukraińców. Nie wszędzie

7 kwietnia 2022

Dlaczego w Radomiu uchodźcy z Ukrainy nie są zwolnieni z opłat za parkowanie z strefie płatnego parkowania? W innych miastach tak jest – pyta jeden z mieszkańców. Sprawdziliśmy. Nie wszędzie.

Pan Paweł (nazwisko do wiadomości redakcji) przyjął uchodźców, którzy uciekli przed toczącą się na Ukrainie wojną. Kilka dni temu zaparkowali oni auto na numerach rejestracyjnych ukraińskich w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Biletu nie wykupili i otrzymali wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej.

– Byłem w Biurze Strefy Płatnego Parkowania i usłyszałem, że uchodźcy z Ukrainy nie są zwolnieni z opłacania postoju pojazdów samochodowych. Dlaczego w Radomiu nie są? Przecież w innych miastach tak jest – mówi pan Paweł.

Niektórzy zwolnili z opłat,

Niektóre miasta, po rozpoczęciu wojny na Ukrainie i ucieczce przed nią jej obywateli do Polski, zwolniły uchodźców z opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania. Tak zrobiono m.in. w Lublinie, uchwałą Rady Miejskiej. Najpierw od 28 lutego do 31 marca. Później termin przedłużono, do 30 kwietnia.

– Z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy szukają schronienia w Lublinie przed trwającą w ich kraju wojną, o kolejny miesiąc, czyli do końca kwietnia przedłużono zerową stawkę opłat za postój samochodów osobowych w Strefie Płatnego Parkowania. Uprawnienie jest dedykowane osobom, które przekroczyły granicę Polski po 24 lutego. Zgodnie z zapisami uchwały podstawą do skorzystania z uprawnień są dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie. Jest to jedna z wielu form wsparcia jaką miasto oferuje uchodźcom i zakładamy, że rzeczywiście korzystają z niej osoby dotknięte działaniami wojennymi –poinformowała nas Justyna Góźdż z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Liczba aut na ukraińskich rejestracjach pozostawiona w Strefie Płatnego Parkowania utrzymuje się w miarę na stałym poziomie. Jest to w granicach około 100 pojazdów dziennie.

Podobne rozwiązanie jest, a raczej było, w Krakowie. Od 1 marca były wydawane czasowe bezpłatne abonamenty dla uchodźców z Ukrainy. Obowiązywały na okres jednego miesiąca. Żeby taki uzyskać, trzeba było okazać paszport potwierdzający przekroczenie granicy od 24 lutego i ukraiński dowód rejestracyjny auta (abonament typu „U” wydawany jest tylko dla osób mieszkających w SPP). Od 1 kwietnia, takie zezwolenia już nie są wydawane. Zatem, jeżeli ktoś uzyskał czasowy bezpłatny abonament z datą 1 marca, to zwolnienie z opłat obowiązywało do 1 kwietnia. Jeżeli ktoś takie zezwolenie uzyskał, np., 25 marca, to obowiązuje do 25 kwietnia.

W Poznaniu, miasto wydzieliło konkretne parkingi zbiorcze na darmowe parkowanie dla ukraińskich uchodźców.

niektórzy – nie

W wielu miastach, samorządy jednak nie zdecydowały się na podobne rozwiązania. Rozmawialiśmy z osobami z biur prasowych miast lub w zarządach dróg.

W Radomiu, nie ma szczególnych przywilejów dla uchodźców z Ukrainy parkujący w strefie.

– Uchodźcy z Ukrainy są zwolnieni z przejazdów autobusami komunikacji miejskiej. Zwolnienie mają do końca roku, do 31 grudnia. Dotycz to osób, które przybyły do Polski po 24 lutego – powiedział Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

W kilku innych miastach, zwolnień z opłat w strefie również nie ma. Tak jest m.in. w Kielcach, Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu i Warszawie.

– Kierowcy z Ukrainy są traktowani jak pozostali kierowcy czyli muszą zastosować się do obowiązujących zasad i wnosić opłaty za postój pojazdów samochodowych – usłyszeliśmy.

Jako ciekawostkę powiemy, że w Kielcach, kierowcy mają pierwsze 45 minut parkowania w strefie za darmo. Muszą jednak i tak wykupić bilet. Ale o tym napiszemy przy innej okazji okazji.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt