• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

dlugojowska_290

Szokująca wiedza kierowcy! Jak mógł uzyskać prawo jazdy?

4 marca 2022

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu dróg równorzędnych jest wtedy, gdy skręca się w prawo – taka była argumentacja kierowcy, któremu zwrócono uwagę, że nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu dróg równorzędnych. I to nie wszystko co jeszcze „wymyślił”.

Wielu kierowców jeździ „na pamięć”, nie zwracając, albo rzadko zwracając uwagi na oznakowanie. I, niestety, bardzo często przez takich kierowców dochodzi do kolizji lub wypadków. Przykładem jest sytuacja z wczorajszego dnia z ul. Długojowskiej, na os. Dzierzków.

Uliczką, asfaltową, zbliżał się samochód do ul. Długojowskiej (kierowca wiózł dzieci do szkoły). Ul. Długojowską (od ul. Odrodzenia), z jego lewej strony zbliżał się volkswagen kombi. Teraz, ważna informacja: na uliczce przed ul. Długojowską nie ma ustawionego żadnego znaku, w tym znaku A-7 (ustąp pierwszeństwa), a na ul. Długojowskiej, przed wspomnianą uliczką też nie ma żadnych znaków, w tym znaku D-1 (droga z pierwszeństwem). Jest to więc skrzyżowaniu dróg równorzędnych.

Dojeżdżając do ul. Długojowskiej, nie ma żadnego znaku, ani A-7 (ustąp pierwszeństwa), ani tabliczki “droga wewnętrzna”.

Kierowca volkswagena widząc zbliżający się do skrzyżowania z prawej strony samochód, ani myślał jednak zwolnić. Dobrze, że drugi kierowca wyjeżdżał na powoli i w odpowiednim momencie zahamował. Auta się zatrzymały.

– Proszę pana, jest to skrzyżowanie dróg w jednym poziomie, asfaltowe. Z ulicy, z której wyjeżdżałem nie ma znaku „ustąp pierwszeństwa”. Ulicą którą pan jechał, przed skrzyżowaniem nie ma znaku „droga z pierwszeństwem”, więc jest to skrzyżowanie dróg równorzędnych i pierwszeństwo ma zbliżający się do skrzyżowania z prawej strony – tłumaczył mężczyzna wyjeżdżający z uliczki.

– Co pan mówi!? Ja miałem pierwszeństwo. Gdyby pan wyjeżdżał w prawo to tak, miałby pan pierwszeństwo, ale wyjeżdżał pan w lewo – odparł kierowca volkswagena wprawiając w osłupienie swojego rozmówcę.

Argumentacja jest dosyć szokująca. Ale to nie wszystko. To co pan z volkswagena powiedział o znaku „droga z pierwszeństwem” jest nie mniej zadziwiająca, naturalnie, według jego interpretacji.

– Znak „droga z pierwszeństwem” obowiązuje na całej ulicy, na której jest ustawiony – odparł.

Nie docierało do niego, że wspomniany znak D-1 dotyczy i obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu.

Pan chyba pogubił się w przepisach. Ale jeśli tak sądzi jak powiedział, to przydałaby mu się szybka weryfikacja prawa jazdy.

Już kiedyś opisywaliśmy niebezpieczne sytuacje, do których dochodzi na niektórych ulicach os. Dzierzków, m.in. na wspomnianym skrzyżowaniu.

Od kilku lat wnioskujemy do Miejskiego Zarządu dróg i Komunikacji o odpowiednie oznakowanie ulic na Dzierzkowie (po wprowadzeniu strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h na niektórych ulicach zmieniła się organizacja ruchu, która obowiązywała przez kilkadziesiąt lat). Na razie bezskutecznie. Oby nie doszło do wypadku.

Przypominamy jak należy się zachować, na poniższym filmie.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt