• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

cwicz_wojsk_290

Jeśli spotkasz wojskową kolumnę – nie przestrasz się!

11 lutego 2022

Jutro, w sobotę 12 lutego, rozpoczną się na terenie Polski międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Saber Strike 22. Na drogach możecie spotkać przejazdy kolumn wojskowych, a wzdłuż nich znaki wojskowej klasy obciążenia. Kierowane są one jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca. W tym okresie, na drogach możemy spotkać przemieszczające się kolumny wojskowe. Ruch zaplanowano przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. 

Znaki dla pojazdów wojskowych

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1-W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Zamontowano je na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

Na wybranych trasach mogą być czasowe ograniczenia prędkości, sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.

Nie wjeżdżaj w kolumnę

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Informacja o ruchu drogowym

Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypominamy, że wszelkie informacje na temat bieżącej sytuacji na drogach krajowych dostępne są pod numerem całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA – 19 111 oraz w serwisie mapowym GDDKiA drogi.gddkia.gov.pl.

Roman Furciński, źródło: GDDKiA

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt