• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

linia21_920

Autobusy blokują jeden pas ruchu

6 grudnia 2021

Znowu czynny jest przystanek na al. Wojska Polskiego przed rondem Popiełuszki (kozienickim). Jednak autobusy, żeby wyjechać z zatoki i zgodnie z przepisami zjechać trzecim zjazdem z ronda, muszą ustawić się na lewym pasie. A żeby to zrobić, przecinają prawy pas i blokują na nim ruch.

Przez miesiąc, od 19 października do 19 listopada, autobusy linii 21 nie zatrzymywały się na przystanku (na żądanie) na al. Wojska Polskiego przed rondem Popiełuszki. Stało się tak, gdy napisaliśmy, że kierowcy linii 21 będą łamali przepisy ruchu drogowego i popełniali wykroczenia wyjeżdżając z zatoki autobusowej. Na rondzie zjeżdżałyby trzecim pasem, chociaż, zgodnie z przepisami, nie mogły tego zrobić z prawego pasa (można jechać tylko w prawo – pierwszy zjazd lub prosto – drugi zjazd) – tutaj.

(zatoka przed modernizacją…)

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji poinformował, że „(…)w związku ze zrealizowaniem prac modernizacyjnych (…)” przywrócono funkcjonowanie przystanku Wojska Polskiego/Kozienicka (w kierunku ronda Popiełuszki) na trasie linii 21.

Zapytaliśmy jakie prace modernizacyjne zrobiono, żeby kierowcy autobusów linii 21 nie łamali przepisów.

– W związku z pracami, przy zatoce na alei Wojska Polskiego rozebrana została cała wysepka oddzielająca zatokę od jezdni. Daje to możliwość szybszego wyjazdu z zatoki oraz zgodną z przepisami zmianę pasa ruchu. Inwestycja została wykonana w ramach bieżącego utrzymania – poinformował Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Istotnie, wysepka została rozebrana. Teraz jest jeden poziom.

(zatoka po modernizacji)

Naszym zdaniem, wyjazd autobusu nie jest w 100% zgodny z przepisami. Nie wnikamy, że autobus wyjeżdża z zatoki w jej połowie. Tylko, że włączając się do ruchu i żeby zająć lewy pas jezdni na dojeździe do ronda, i jechać na rondzie zgodnie z przepisami przecina prawy pas blokując ruch pojazdom na prawym pasie. Dla niektórych może to nic szczególnego, ale jeżeli na lewym już jest kolejka pojazdów dojeżdżających i oczekujących na wjazd na rondo – a tak się zdarza, to autobus utrudnia ruch jadącym prawym pasem.

Zatem, wcale tak zgodnie z przepisami nie jest. Jeszcze raz powtórzymy, błąd popełniono już na etapie projektowania przebudowy al. Wojska Polskiego.

Autobus wyjeżdżający z zatoki zmierza na lewy pas blokując prawy

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • ferie_linia20

  Czasowe zawieszenie kursowania linii nr 20

  Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, związku z feriami zimowymi, od najbliższego poniedziałku...

  więcej...
 • maserati_grecale_920

  Maserati Grecale na śnieżnych testach

  Włoska firma sprawdza możliwości przedprodukcyjnego SUV-a, modelu Grecale. Testy odbywają się na zmrożonych...

  więcej...
 • Logo Jobsora

Kontakt