• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

opp_bialobrzegi_920

Na obwodnicy Białobrzegów nie pogonisz

22 listopada 2021

30-10-600 000. Co to oznacza? Na polskich drogach jest 30 urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości. W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku zarejestrowały one blisko 600 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących obowiązujących ograniczeń prędkości. Wkrótce, taką kontrolą ma być objętych 39 nowych odcinków dróg. Wśród nich ma być ekspresowa S7, na obwodnicy Białobrzegów. Uwaga! Na liście rezerwowej jest odcinek drogi Rajec Poduchowny-Antoniówka-Siczki.

CANARD GITD ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości (OPP), mierzących średnią prędkość pojazdów na danym fragmencie drogi. Mają być zamontowane na wszystkich kategoriach dróg, w tym na wybranych odcinkach autostrad A1, A2 i A4.

Nikt nie umknie?

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD planuje objąć kontrolami OPP 39 lokalizacji. Te, zostały wytypowane na postawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego.
Na liście podstawowej wytypowanych lokalizacji znajduje się 39 odcinków dróg w 13 województwach. Jedno z nich mierzyć średnią prędkość przejazdu kierowców na odcinku ekspresówki S7, na obwodnicy Białobrzegów.

Urządzenia wybrane w przetargu mają rejestrować prędkość na co najmniej trzech pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się mierzony pojazd, muszą wykonywać pomiary bez przerwy (również w trudnych warunkach pogodowych), rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h oraz identyfikować rodzaj pojazdu i wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia.

Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości (OPP) – 5, pojawi się na terenach województw łódzkiego i podkarpackiego, po 4 w województwach lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim, a 1 na terenie województwa opolskiego.

Jeszcze jedno OPP u nas?
Okazuje się, że nie tylko obwodnica Białobrzegów może być poddana kontroli prędkości przejazdu. W przypadku braku możliwości instalacji urządzeń w miejscach, które wytypowano do objęcia kontrolą w pierwszej kolejności, CANARD wykorzysta lokalizacje z tzw. listy rezerwowej. Na tej liście znajduje się odcinek drogi wojewódzkiej nr 737 od Rajca Poduchownego przez Antoniówkę do Siczek.

Ostateczna ocena możliwości montażu urządzeń zostanie przeprowadzona po wyborze wykonawcy i przeprowadzeniu przez niego ponownych analiz z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych warunków technicznych.

Zwycięzca przetargu będzie miał 70 tygodni na montaż urządzeń licząc od dnia podpisania umowy.

Dlaczego urządzenia są montowane?
Jak informuje organizator przetargu, kluczową zaletą odcinkowych pomiarów prędkości, ze względu na ich zasięg oddziaływania, jest możliwość wpłynięcia na zmianę zachowania kierowców i stosowania się przez kierujących do obowiązującego ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka (średnia prędkość pojazdów obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy).
Montaż nowych OPP jest realizowany w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Zakłada on zakup i montaż 358 urządzeń rejestrujących, w tym w 100 lokalizacjach, które wcześniej nie znajdowały się w systemie fotoradarowym CANARD.

Roman Furciński, źródło: GITD

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • policja2_wypadek920

  Wypadki, kolizje, utrudnienia na drodze. Jeździjcie ostrożniej!

  Problemy z przejazdem na wiaduktach w ul. Młodzianowskiej oraz Żeromskiego/Lubelska, wypadki i stłuczki....

  więcej...
 • linia21_920

  Autobusy blokują jeden pas ruchu

  Znowu czynny jest przystanek na al. Wojska Polskiego przed rondem Popiełuszki (kozienickim). Jednak...

  więcej...
 • Logo Jobsora

Kontakt