• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

zwierzeeta_920

Zwierzęta

18 listopada 2021

Zdarzenia z dziko żyjącymi zwierzętami

37 wypadków z udziałem i do których przyczyniły się dzikie zwierzęta odnotowano w tym roku w garnizonie mazowieckim Policji. Zginęło w nich 3 osoby, a 37 zostało rannych. Przejeżdżając przez tereny leśne zawsze miejcie z tyłu głowy, że na drodze może pojawić się jakieś zwierzę.

Dane, o które poprosiliśmy mazowieckich policjantów dają dużo myślenia. Obejmują one okres od 1 stycznia do 16 listopada i dotyczą garnizonu mazowieckiego, czyli województwo mazowieckie z wyłączeniem Warszawy i powiatów do niej przylegających.

Znak A-18B = wzmożona czujność

Jeśli wjeżdżacie w teren, gdzie bezpośrednio przy drodze lub w jej pobliżu jest las zachowujcie szczególną ostrożność i zdejmujcie nogę z gazu. To, że droga jest pusta niech nie uprawnia kierowców do odprężenia i zwiększenia prędkości. Przeciwnie, lepiej zwolnić, zwłaszcza, gdy wjeżdżacie w obszar za znakiem „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18B). Ostrzega on kierowców, że w każdej chwili na drodze może pojawić się na drodze jakieś dzikie zwierzę. Trzeba bacznie i z uwagą obserwować drogę i pobocza. Przy mniejszej prędkości, nawet jadąc wolniej niż ta wskazana na znaku, jest szansa na wyhamowanie i uniknięcie zderzenia ze zwierzęciem lub ominięcie niespodziewanego gościa albo wykonania jakichś niebezpiecznych manewrów. Chociaż nawet jadąc wolniej, nie znaczy, że przed maskę nagle nie wyskoczy, np., sarna. Poniżej film, który otrzymaliśmy od naszego stałego internauty.

– Dziki i również sarny często pojawiają się w grupie, w stadzie. Jeżeli widzimy jedno zwierzę możemy się spodziewać, że za chwilę za nim wyjdą następne, które przebiegną przez drogę. Gdy na drodze spotkamy łosia, nie spodziewajmy się, że ucieknie przed pojazdem. On nie boi się samochodów, bo jest duży – tłumaczy Artur Mazur z Nadleśnictw Kozienice w Pionkach. – Z sarnami często jest tak, że one widząc światła pojazdów i słysząc nadjeżdżający pojazd przykuca, i wybiega na drogę tuż przed nadjeżdżający samochód. Wtedy może dojść do zderzenia.

Groźne wypadki

Dzikie zwierzęta największą aktywność przejawiają o zmierzchu i o świcie, ale można je spotkać na drodze również w ciągu dnia.

Zderzenie samochodu z sarną czy dzikiem może mieć tragiczne skutki, nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla kierującego i pasażerów. Zdarzeń tego typu, gdy zginęli ludzie było w garnizonie mazowieckim tym roku 37 (w całym ubiegłym roku – 33). Zginęły 3 osoby (2020 – 0), a 37 zostały ranne (39). 2 osoby zmarły na miejscu po zderzeniu auta, którym podróżowały ze zwierzęciem, a 1 po najechaniu samochodu na znak lub słup, gdy kierowca chciał uniknąć zderzenia.

Na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu, czyli Radom i powiat radomski, było w tym roku 5 wypadków – 4 zderzenie ze zwierzęciem (4 osoby zostały ranne) i 1 uderzenie w znaku lub słup po uniknięciu zderzenia (1 osoba zginęła).

Dane policyjne nie obejmują liczby zwierząt, które zginęły po zderzeniu z pojazdami lub uśmierconych w wyniku odniesionych ran po zderzeniu.

Gdy nie dojdzie do zderzenia, pojazd ominie zwierzę, ale wpadnie na słup, znak, drzewo i samochód będzie miał mniejsze lub większe uszkodzenia, a nie będzie osób poszkodowanych, zostanie to zakwalifikowane jako kolizja. Takich zdarzeń odnotowano w Radomiu i powiecie radomskim w tym roku aż 164.

Kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości od 200 do 500 zł. Czy można tego uniknąć? Pewnie koniecznym byłoby udowodnienie, że jechaliśmy zgodnie z zalecaną prędkością i zwierzę wyskoczyło tuż przed maskę samochodu.

Potrącenie zwierzęcia – co robić?

Gdy dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli są osoby ranne, trzeba udzielić pomocy i wezwać Policję.

Nie wolno zbliżać się, ani dotykać, przemieszczać rannego zwierzęcia (może być ono agresywne i bardzo niebezpieczne, a nawet mieć wściekliznę). Od razu należy powiadomić Policję (Policja powiadomi odpowiednie służby). Być może konieczne będzie uśmiercenie zwierzęcia. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara aresztu lub grzywna do 5 tys. zł.

Warto udokumentować szkody robiąc zdjęcia z miejsca zdarzenia i sporządzić jakąś notatkę. Przydadzą się, żeby ubiegać się o odszkodowania od zarządcy drogi – jeśli nie było ustawionego znaku A-18B – lub ubezpieczyciela AutoCasco. Warto też dowiedzieć się, czy w czasie, gdy doszło do zdarzenia odbywało się polowanie. Jeśli tak, można domagać się odszkodowania od zarządcy obwodu łowieckiego.

Jeździjcie ostrożnie przez tereny leśne, zwłaszcza po zmroku, i zdejmijcie nogę z gazu. Nie lekceważcie odblasków w pobliżu drogi. Mogą to być odbijające się światła w oczach zwierząt.

Szerokości na drodze! Bezpiecznej jazdy!

Roman Furciński, film: od internauty

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt