• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

n_s_otwarta_920

Otwarto odcinek trasy N-S

22 października 2021

Nową drogę, wzdłuż torów kolejowych otwarto dziś w Radomiu. To odcinek trasy N-S między os. Południe a ul. Żakowicką. Na razie obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu.

Odcinek trasy N-S, od ul. Czarnoleskiej na os. Południe do ul. Żakowickiej, przed ul. Młodzianowską, jest jednym z trzech fragmentów, pierwszym z całości tej trasy. Dziś o godz. 12:00 został otwarty dla ruchu.

Nowa droga ma długość ok. 1,5 km. Jezdnia ma szerokość 7 m, z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku. Wzdłuż niej wybudowano ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m i długości ok. 850 m.

U zbiegu z ul. Wjazdową zostało wykonane rondo turbinowe z osobnymi pasami do zjazdów w kierunku ul. Gajowej – tak, by pojazdy oczekujące przed przejazdem kolejowym, nie blokowały przejazdu głównym ciągiem trasy. W tym rejonie, ruchem ma sterować nowa sygnalizacja świetlna, ale zostanie uruchomiona dopiero do oddaniu do użytku przebudowywanego odcinka ul. Wjazdowej (o tym poniżej).

Wzdłuż trasy N-S powstały jezdnie serwisowe, chodniki, drogi rowerowe oraz zatoka do kontroli pojazdów przez Inspekcję Transportu Drogowego lub Policję. W okolicach ul. Czarnoleskiej zostały ustawione ekrany dźwiękochłonne.

Nadal zamknięty dla ruchu jest odcinek ul. Wjazdowej, od ronda w kierunku ul. Wierzbickiej, wzdłuż zajezdni autobusowej MPK. Droga będzie szersza i ma upłynnić ruch w kierunku nowego ronda i przejazdu kolejowego. Zgodnie z umową, ten fragment ul. Wjazdowej powinien być gotowy do użytku do końca listopada.

Autobusy komunikacji miejskiej linii 25 nadal kursują objazdem, do momentu otwarcia dla ruchu odcinka ul. Wjazdowej i wprowadzenia stałej organizacji ruchu w tej okolicy.

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, trasa ma częściowo odciążyć ulice Wierzbicką, Łukasika, 1905 Roku i Limanowskiego. Dojazd z os. Południa przez ul. Czarnoleską, trasę N-S (wzdłuż torów kolejowych), ul. Młodzianowską (pod wiaduktem nad torami kolejowymi oraz pod wiaduktem na ul. 1905 Roku), a następnie Mariacką do ronda Kisielewskiego pozwoli na ominięcie pięciu albo sześciu miejsc z sygnalizacją świetlną (w zależności od dotychczas wykorzystywanego wariantu). Na nowo otwartej drodze będą natomiast tylko dwie sygnalizacje: na nowym rondzie na skrzyżowaniu z ul. Wjazdową i na Mariackiej przy Sedlaka (już istniejąca, wzbudzana przez pieszych albo rowerzystów).

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt