• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

n_s_problem_920

Zabrali mu działkę pod drogę, ustawił barierki

10 października 2021

Czy będzie problem z nowo wybudowanym odcinkiem trasy N-S, między ulicami Czarnoleską a Wjazdową? Właściciel jednej z działek nie chciał się zgodzić na jej oddanie pod drogę. Teraz ustawił barierki i przegrodził część jezdni serwisowej, i ciągu pieszo-rowerowego. – Problemu z otwarciem drogi nie będzie. Czekamy na decyzję wojewody w sprawie – powiedział Dawid Puton, rzecznik Miejskiego zarządu dróg i Komunikacji w Radomiu.

Pierwszy z odcinków trasy N-S, od ul. Czarnoleskiej na os. Południe do ul. Żakowickiej, przed ul. Młodzianowską, jest już w zasadzie gotowy. Nowa droga ma długość ok. 1,5 km, jezdnia ma szerokość 7 m, z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku. Wzdłuż niej wybudowano ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m i długości ok. 850 m. Jest już prawie gotowy i mógłby być dopuszczony do ruchu, ale nie jest.

Nie zgodził się, zaskarżył decyzję

Pojawił się bowiem problem na fragmencie drogi przy skrzyżowaniu z ul. Zagonową, na odcinku między ulicami Czarnoleską a Wjazdową. Właściciel jednej z działek przy ul. Zagonowej ustawił barierki przegradzając nimi drogę serwisową oraz ciąg pieszo-rowerowy. Piesi i rowerzyści musieli poruszać się po jezdni dla samochodów.

Właściciel działki nie dogadał się z inwestorem odnośnie swojego terenu w ramach spec ustawy drogowej. Ta daje możliwość inwestorom pozyskiwania gruntów od prywatnych właścicieli pod budowę dróg. Pozyskiwania gruntów, czyli zapłatą dla grunty.

– Dopełniliśmy wszystkie formalności i zachowaliśmy wszystkie procedury. Panu została zaoferowana cena za działkę za zajęcie pod drogę, według wyceny biegłego rzeczoznawcy. Od początku nie zgadzał się z zajęciem jego działki. Odwołał się od decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, i zaskarżył ją do wojewody mazowieckiego – wyjaśnił Dawid Puton. – Pan przegrodził teren samowolnie i nielegalnie. Czekamy na decyzję wojewody mazowieckiego. Jeżeli ją otrzymamy, będziemy mogli  dopuścić tymczasową organizację ruchu na drodze.

Rzecznik dodał, że przy zajęciu działki w ramach spec ustawy drogowej, wyceny działki dokonuje biegły rzeczoznawca wyznaczony przez MZDiK. Właściciel gruntu otrzymuje 70% wartości wyceny, a po zakończeniu inwestycji pozostałe 30%. Jeżeli budowa zakończy się w terminie, na konto właściciela działki trafia dodatkowe 5% wartości oraz 10 tys. zł za każdy budynek.

Rondo turbinowe, sygnalizacja świetlna

Południowy odcinek trasy N-S ma odciążyć ruchliwe ulice Wierzbicką i 1905 Roku.

U zbiegu z ul. Wjazdową zostało wykonane rondo turbinowe z osobnymi pasami do zjazdów w kierunku ul. Gajowej – tak, by pojazdy, które będą musiały ewentualnie poczekać przed przejazdem kolejowym, nie blokowały przejazdu głównym ciągiem trasy N-S. W tym rejonie, ruchem będzie sterować nowa sygnalizacja świetlna.

Wzdłuż trasy N-S powstały jezdnie serwisowe, chodniki, drogi rowerowe oraz zatoka do kontroli pojazdów przez Inspekcję Transportu Drogowego lub Policję.

W okolicach ul. Czarnoleskiej zostały ustawione ekrany dźwiękochłonne, natomiast odcinek ul. Wjazdowej, wzdłuż zajezdni autobusowej MPK do ronda, jest przebudowywany. Droga będzie szersza, co upłynni się ruch w kierunku nowego ronda i przejazdu kolejowego. Jak informuje MZDiK, ten etap rozpoczął się później niż podstawowa część inwestycji i później się zakończy. Zgodnie z umową, poszerzona ul. Wjazdowa powinna być gotowa do końca listopada.

Roman Furciński, fot. radommoto.pl, /MZDiK/

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt