• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

lwypadki_lipiec

Jakby małe miasteczko nagle wyparowało

24 września 2021

Jazda z nadmierną prędkością, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i nieustępowanie pierwszeństwa pieszym, nieprawidłowe wyprzedzanie – to główne przyczyny wypadków w Polsce. Na naszych drogach ciągle ginie za dużo ludzi. W tym roku, na miejscu zginęły 1 393 osoby. To więcej niż kilka miejscowości w naszym regionie.

Niby uważamy się za dobrych kierowców, przynajmniej większość tak mówi. Skoro jesteśmy dobrymi kierowcami to dlaczego dochodzi do tak dużej liczby wypadków i niosą one za sobą tak wiele ofiar? Fakty nie kłamią: główne przyczyny wypadków do ciągle zbyt duża prędkość, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu pojazdom oraz pieszym na przejściach. Podejmujemy manewry wyprzedzania w nieodpowiednim czasie lub miejscu, doprowadzając do wypadków.

Wizja “zero” nie dla nas

Tylko do wczorajszej doby (włącznie), na polskich drogach doszło do 19 034 wypadków, w których zginęły 1 393 osoby. Aż 1 393 osoby. I jest to liczba tylko ofiar, które zginęły na miejscu wypadku. Nie mamy liczby osób, które zmarły w wyniku odniesionych obrażeń w ciągu 30 dni po zdarzeniu. Żeby sobie lepiej uzmysłowić rozmiar liczby, to tak, jakby w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wymarły, wyparowały takie wsie jak Przytyk, Odrzywół, Groszowice, Wieniawa, albo uczniowie z dwóch szkół licealnych – „czachowskiego” i „Traugutta”.

W garnizonie mazowieckim (z wyłączeniem warszawy i powiatów do niej przylegających) od 1 stycznia do 15 września włącznie, doszło do 1 292 wypadków, w których zginęło 155 osób.

W regionie radomskim (dawne województwo radomskie) odnotowano w tym samym czasie 465 wypadków, w których zginęło i zmarło w wyniku odniesionych obrażeń w ciągu 30 dni 42 osoby. Najwięcej ofiar było w Radomiu i powiecie radomskim – 15 oraz w powiecie kozienickim – 11. W pozostałych powiatach, liczba ofiar wynosi od 1 do 4. Niestety, nie ma powiatu, w którym nie było żadnej ofiary śmiertelnej. Najbliżej takiej „wizji zero” był powiat zwoleński – 1 ofiara, w powiatach białobrzeskim i szydłowieckim – 2 ofiary.

Apel o rozsądek

Do końca roku pozostało ponad 3 miesiące. Czy przekroczymy liczbę 2 000 ofiar w tym roku? Jak tak dalej pójdzie, to niestety – tak. Wystarczy popatrzeć tylko na dane z września, gdzie były dni kiedy tylko w ciągu jednej doby zginęło 12 osób (2 dni), 11 osób (3 dni). A przed nami okres jesienno-zimowy i miesiące, które również zbierają duże żniwo na drogach – październik i listopad.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nastąpi przełom i po opamiętaniu się ludzi oraz wzięciu sobie do serca apeli o rozwagę, rozsądek, i bezpieczną jazdę liczba ofiar na drogach będzie maleć. I może jeszcze jakiś dzień w tym roku, oby nie jeden, będzie dniem bez ofiar na drogach. W tym roku, dotychczas było takich 5 – 2 w lutym, 1 w marcu i 2 w maju.

Szerokości na drodze! Jeździjcie bezpiecznie! I kulturalnie!

Roman Furciński, fot. archiwum (Policja)

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt