• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

kozlow_920

Świeć na drodze, czyli odblaski na różne sposoby

20 września 2021

Elementy odblaskowe nie muszą być wcale sztampowe: opaski lub kółeczka. Mogą być w formie korali, wisiorków, broszek, portfelika. Takie kreatywne pomysły miały dzieci ze szkół podstawowych w gminie Jastrzębia.

W ramach działań ROADPOL SAFETY DAY (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), trwających od 16 do 22 września, odbywają się akcje prewencyjne i edukacyjne mające podnosić świadomość ludzi z bezpiecznego korzystania z dróg. Promowane są bezpieczne zachowania na drodze i przypominane są przepisy ruchu drogowego.

W akcję aktywnie włączyła się Szkoła Podstawowa w Kozłowie, w gminie Jastrzębia, która m.in. zorganizowała warsztaty bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konkurs pod hasłem „Świeć na drodze”. Uczniowie mieli wymyśleć użycie odblasków na różne sposoby. I trzeba powiedzieć, że mieli ciekawe pomysły. Np., odblaskowa może być mała raportóweczka (może pełnić rolę portfelika) lub broszka z kwiatkiem, albo korale.

Kilkuosobowa komisja konkursowa nie miała łatwego zadania z wytypowaniem laureatów.

Trzy uczennice zajęły, ex-aequo, pierwsze miejsce: Gabriela Wieczorek z klasy I ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębii, Michalina Piwnicka z kl. I ze SzP w Kozłowie i Maja Kamińska z kl. VII ze SzP w Jastrzębii.

Michalina Piwnicka, jest jedną z trzech laureatek pierwszego miejsca

Drugie miejsce przyznano (również ex-aequo) dla: Mai Bińkowskiej  i Malwiny Piwnickiej (obie z kl. III) oraz Nikoli Czarneckiej z kl. I, uczennicom SzP w Kozłowie.

Nagrodę specjalną otrzymał Wojciech Walos, uczeń kl. V, ze SzP w Mąkosach Starych.

Nagrody wręczał Marcin Ciężkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu

– Dzieci chętnie wzięły udział w konkursie. Miały bardzo ciekawe pomysły, kreatywne rozwiązania i sposoby wykorzystania elementów odblaskowych – powiedziała Karolina Zdziech, koordynatorka konkursu.

Maja Bińkowska zajęła drugie miejsce…

podobnie jak Malwina Piwnicka.

Po ogłoszeniu wyników odbyły się warsztaty plastyczne związane z edukacją dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie zabrakło rozmów z policjantami mazowieckiej drogówki. Nad stroną plastyczną czuwała mł. asp. Ewelina Stróżka, natomiast jej kolega – mł. asp. Marcin Sawicki rozmawiał z  młodzieżą o zasadach poruszania się i stosowania się do przepisów ruchu drogowego w różnych sytuacjach. Do odpowiedniej sytuacji podawał konkretne artykuły z przepisów ruchu drogowego.

– Czy pan to wszystko zna na pamięć? Wszystkie przepisy? – pytali z niedowierzaniem uczniowie.

Obok, przy samochodzie strażników miejskich zebrał się tłumek dzieci. Grzegorz Sambor – zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu, i Tomasz Markiewicz – kierownik referatu administracyjno-porządkowego, wyjaśniali do jakich zadań jest przeznaczone auto, bo to auto nie takie jak wszystkie. Mieszczą się w nim przyrządy do udzielania pomocy zwierzętom oraz wyłapywania bezpańskich lub niebezpiecznych zwierząt. Uczniowie przymierzali rękawice, próbowali posługiwać się łapakami oraz dowiedzieli się, że na wyposażeniu znajdują się nosze, dla rannych zwierząt.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt