• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

krzakiwid_920

Na przycinanie wysokiej roślinność nie ma pieniędzy

13 września 2021

Przycięcie krzewów do wysokości ok. 50 cm i 50 m przed skrzyżowaniami oraz przejściami dla pieszych i drogami dla rowerzystów w celu poprawy widoczności, wydaje się sprawą do załatwienia. Ale niekoniecznie w Radomiu.

– Staramy się na bieżąco kosić wysokie trawy w rejonach skrzyżowań i przycinać wysokie krzewy. W dwóch rejonach miasta nie były rozstrzygnięte przetargi na takie usługi. Generalnie, nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy, żeby przycinać roślinność przy każdym skrzyżowaniu lub przejściu – powiedział przedstawiciel Miejskiego Zarządu dróg i Komunikacji na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przy Straży Miejskiej. – Po drugie, nie wszystkie tereny z roślinnością są własnością miasta i rosną one są w pasach drogowych. A jak miasto nie jest właścicielem, nie może naruszać prywatnej własności.

By widoczność była lepsza

Przed posiedzeniem wspomnianego Zespołu złożyliśmy wniosek o wykonywanie niskich nasadzeń roślin lub przycinanie roślin, krzewów do wysokości ok. 40-50 cm w odległości 50 m od skrzyżowania ulic i skrzyżowań z ciągami pieszo-rowerowymi w całym mieście. Argumentowaliśmy, że poprawi to widoczność dojeżdżających do skrzyżowania, zarówno kierowcom pojazdów mechanicznych jak pieszym dochodzącym do przejścia i rowerzystom dojeżdżającym do przejścia z przejazdem dla rowerów.

Dojeżdżając do ronda ul. Kusocińskiego, od strony ul. Warszawskiej, wysokie krzaki po prawej stronie zasłaniały widoczność kierowcom, czy z prawej strony zbliżają się piesi lub rowerzyści. Krzaki jakiś czas temu zostały przycięte.

Do wniosku dołączyliśmy wyniki ankiety zamieszczonej na fanpage’u „Gdzie suszą w Radomiu”: „Czy jesteś za wycięciem żywopłotu na ul. Maratońskiej w odległości co najmniej 75m przed przejściem dla pieszych i rowerzystów, w celu poprawienia widoczności osób będących na przejściu i zadbaniu o ich większe bezpieczeństwo?”:

Jestem za wycięciem Żywopłotu? – 748 głosów

Sygnalizacja świetlana wzbudzana – 122 głosy

Żywopłot jest potrzebny, przecież jest dobra widoczność – 14 głosów (stan na 16.08.2021).

Rondo z dobrym przykładem

W wielu miejscach w Radomiu, nie ma zachowanego bezpiecznego trójkąta widoczności. Widoczność jest zasłoniona  przez wysokie krzewy i krzaki. Użytkownicy ruchu nie widzą lub mają bardzo ograniczoną widoczność innych zbliżających się do skrzyżowania. Jako przykład podaliśmy dojazd ul. Kusocińskiego do ul. Warszawskiej . Rosnące z prawej strony wysokie krzaki uniemożliwiają widoczność kierowcom, czy z prawej strony (od ul. 11 Listopada) zbliżają się piesi i rowerzyści. Również rowerzyści, nadjeżdżający od strony ul. 11 Listopada do ul. Kusocińskiego, nie mają dobrej widoczności i nie widzą nadjeżdżających z lewej strony pojazdów.

Z kolei, znakomitym przykładem widoczności jest rozwiązanie przy rondzie im. Romana Dmowskiego, u zbiegu al. Grzecznarowskiego, al. Jana Pawła II i ul. Kwiatkowskiego. Są tam niskie nasadzenia roślinne. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma bardzo dobrą widoczność innych użytkowników dróg. Przypominamy, że zrobiono to na wniosek RADOMMOTO.PL.

Przedstawiciele MZDiK zasugerowali, żeby Rada Miejska przeznaczyła więcej pieniędzy na przycinanie roślinności przed skrzyżowaniami oraz przejściami dla pieszych i drogami dla rowerów. Po raz kolejny widać, że bezpieczeństwo przegrywa z finansami.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt