• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Główny slider||Moto info

mach_e_gt_920

Napęd elektryczny, a zapach silnika spalinowego

23 lipca 2021

Ford stworzył luksusowy zapach dla klientów, którzy z jednej strony chcieliby korzystać z osiągów nowego, w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E GT, ale wciąż mają sentyment do niezapomnianych zapachów tradycyjnych samochodów benzynowych.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Forda jeden na pięciu kierowców uważał, że zapach benzyny jest tym, czego najbardziej będzie mu brakować po przesiadce do pojazdu elektrycznego. Prawie 70% respondentów stwierdziło, że w pewnym stopniu będą za tym zapachem tęsknić. Benzyna okazała się również bardziej popularnym zapachem niż wonie wina i sera, a prawie tak często wybieranym jak zapach nowych książek.

– Wyniki naszego badania sugerują, że kierowcy nadal niechętnie rezygnują z samochodów benzynowych ze względu na ich atrakcyjność odbieraną zmysłami. Zapach Mach Eau został stworzony, aby dać im właśnie tę nutę paliwa, której wciąż potrzebują. Będzie im to przypominał tak długo, aż wszelkie wątpliwości wyparują dzięki osiągom GT –mówi Jay Ward, dyrektor ds. komunikacji produktu Ford of Europe.

Jak stworzono zapach?

Zapach Mach-Eau został skomponowany przez zajmującą się aromarketingiem renomowaną firmę Olfiction, ze składników, z których każdy dodaje specyficzny element do kompozycji zapachowej. Kluczową rolę w powstaniu kompozycji odegrała firma Pia Long, będąca członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Perfumiarzy, która pracowała przy tworzeniu zapachów dla najbardziej znanych marek perfumeryjnych.

Punktem wyjścia było analizowanie substancji chemicznych, które są emitowane z wnętrz samochodów, silników i benzyny. Jest wśród nich benzaldehyd, który jest zapachem podobnym do migdałów, obecnym we wnętrzach samochodów oraz para-krezol, który odpowiada za zapach gumy opon. Dodano do tego składniki takie jak niebieski imbir, lawenda, geranium i drzewo sandałowe, które wprowadziły metaliczne, dymne akcenty i wzmocniły gumową nutę. Uwzględniono również naturalną nutę „zwierzęcą”, przypominającą zapach koni, aby podkreślić dziedzictwo Mustanga.

Ford przedstawił specyfik podczas Goodwood Festival of Speed, corocznej imprezy, przyciągającej miłośników motoryzacji z całego świata.

Zapach, który nie jest dostępny w sprzedaży, jest częścią trwającej aktualnie kampanii Forda, mającej na celu obalenie mitów dotyczących samochodów elektrycznych i przekonanie entuzjastów tradycyjnych samochodów do potencjału drzemiącego w „elektrykach”.

Prawie jedna czwarta (24%) respondentów badania stwierdziła, że tęskniłaby za osiągami samochodów benzynowych, gdyby zdecydowała się na taką zamianę. Jednak w pełni elektryczny układ napędowy Mustanga Mach-E GT, o mocy 487 KM, maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 860 Nm i przyspieszeniu 0-100 km/h w 3,7 sekundy, zapewnia nowy poziom radości z jazdy.

Roman Furciński, źródło: Ford

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • srednia_otwarta_920

  Ul. Średnia otwarta dla ruchu!

  Dziś, od południa, kierowcy mogą korzystać z przejazdu już całą ul. Średnią. Zakończyły się prace na...

  więcej...
 • fuszerka_920

  Jeszcze nie oddali drogi, a już wymieniaja nawierzchnię!

  Fuszerka na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy. Na ursynowskim odcinku 400-metrowej drogi trzeba...

  więcej...
 • Logo Jobsora

Kontakt