Piesi z pierwszeństwem na przejściu, ale nie bezwzględnym! Przechodząc, będą mieli zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego. Na drogach szybkiego ruchu trzeba będzie zachować dystans od poprzedzającego pojazdu – odległość w metrach ma wynosić połowę prędkości auta. Przez całą dobę w obszarze zabudowanym będzie obowiązywała prędkość do 50 km/h.
Czy od wtorku będzie zakłopotanie kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych w związku z wchodzącymi zmianami dotyczącymi pierwszeństwa? Nie powinno.
Jakie są te istotne zmiany?
Teraz, kierowca pojazdu zbliżając się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, czyli osobie, która już postawiła nogę na jezdni. Osobie oczekującej przy przejściu, nawet, gdyby stała, np. minutę, nie ma obowiązku ustępowania pierwszeństwa. I tak się czasami zdarza, że musi przejechać kilkanaście pojazdów, zanim któryś z kierowców się zatrzyma.
Od wtorku, kierowca zbliżając się do przejścia będzie miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa osobie wchodzącej na nie. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju (przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy będzie już na przejściu dla pieszych).
Naturalnie, kierowca będzie musiał zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, żeby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo i umożliwić mu bezpiecznie przejście.
Uwaga! Nowela przepisów nie daje bezwzględnego pierwszeństwa pieszym! Co to oznacza? Że pieszy zbliżając się do przejścia musi również (jak do tej pory) zachować szczególną ostrożność i nie może wchodzić nagle (np. szybkim krokiem lub biegiem), bezpośrednio pod jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Piesi przechodzący przez przejście (lub torowisko) albo wchodzący na nie będą mieli zakaz korzystania z telefonu komórkowego, smartfonu lub innego urządzenia elektronicznego. Pieszy ma być skupiony na drodze i na tym co się wokół niej dzieje, a nie rozproszony rozmową lub patrzeniem w telefon, urządzenie elektroniczne.
Prędkość i odległość podczas jazdy
Nowela ustawy „Prawo o ruchu drogowym” wprowadza jedną prędkość w obszarze zabudowanym przez całą dobę.
Teraz, w godzinach od 6:00 do 23:00 obowiązuje 50 km/h, w pozostałych godzinach – 60 km/h. Od wtorku prędkość będzie ujednolicona, do 50 km/h przez całą dobę.
Istotną zmianą są przepisy dotyczące poruszania się na autostradach i drogach ekspresowych. Trzeba będzie zachowywać minimalny odstęp między pojazdami poruszającymi się tym samym pasem ruchu. Od pojazdu jadącego przed nami konieczne będzie utrzymanie odległości (w metrach) nie mniejszej niż połowa prędkości poruszania się pojazdów. Np., jeżeli prędkość wynosi 120 km/, odległość między pojazdami musi wynosić co najmniej 60 m.
Przepis ten nie obowiązuje podczas wyprzedzania.
Przepisy trzeba znać
Zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, szczególnie pieszych. Można się spodziewać, że już od pierwszego dnia po wejściu w życiu noweli przepisów policjanci drogówki będzie przestrzegać respektowania nowych przepisów, od kierowców i od pieszych. Lepiej dokładnie zapoznać się z obowiązkami, bo nie będzie tłumaczenia, że ktoś nie wiedział lub nie zdążył się z nimi zapoznać. Jak mówią policjanci, nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich.
Szerokości na drodze! Bezpiecznej jazdy! I kulturalnej!