• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Bezpieczeństwo||Główny slider

dron_policja920

Popełniasz wykroczenie? Mogą Cię namierzyć z drona. Jak w amerykańskim filmie.

18 maja 2021

Za wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych w Radomiu został zatrzymany kierowca samochodu osobowego. Był mocno zaskoczony, gdy dowiedział się, że jego zachowanie widziane było z góry. Mazowieccy policjanci mają od kilku dni nowe urządzenie do walki z łamiącymi przepisy – nowoczesne drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne.

Na wyposażeniu Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu są dwa drony. Dzięki nim można obserwować z powietrza zachowania kierowców i pieszych, a tym samym skuteczniej zwalczać drogowych piratów i zapewniać bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz ujawniać wykroczenia popełniane przez kierujących lub innych uczestników ruchu drogowego.

– Drony obsługiwane są przez dwie osoby, operatora i obserwatora, którzy współpracują z patrolami w radiowozach lub na motocyklach. Każde wykroczenie jest natychmiast przekazywane patrolom, które zatrzymują łamiących przepisy – wyjaśniają policjanci.

Przed bezzałogowymi statkami powietrznymi trudno uciec. Mają one bardzo dobre parametry techniczne, dalekie pole widzenia i bardzo dobrą jakość powiększonego obrazu (30 krotny zoom optyczny i 180 krotny zoom cyfrowy). O możliwościach urządzenia może świadczyć funkcja obserwowania pojazdu popełniającego wykroczenie. Można zaznaczyć pojazd na wyświetlaczu, a kamera sama dostosuje ostrość i będzie go śledziła.

– Z odległości około jednego kilometra możemy nie tylko odczytać tablice rejestracyjne poruszających się pojazdów, ale również numery z naklejek kontrolnych na przednich szybach samochodów. Można dostrzec również, czy ktoś ma zapięte pasy bezpieczeństwa lub rozmawia podczas jazdy przez trzymany w ręku telefon komórkowy – mówi mł. asp. Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

O skuteczności działania drona mogli się dziś przekonać niektórzy kierowcy. Zatrzymany został m.in. kierowca auta, który twierdził, że nie popełnił żadnego wykroczenia wyprzedzając przed przejściem dla pieszych. Mandat przyjął dopiero, gdy obejrzał film ze swoim nagannym zachowaniem.

– Dron będzie patrolował, w miarę możliwości, wszystkie drogi na terenie garnizonu mazowieckiego. Ale chcę podkreślić, że nowoczesna technika: wideorejestratory, laserowe mierniki prędkości, drony, nie zastąpią zdrowego rozsądku i przestrzegania elementarnych zasad przepisów ruchu drogowego. Wzajemny szacunek i odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu drogowego to jest gwarancja, że nie będzie dochodziło tragedii na naszych drogach – powiedział podinsp. Krzysztof Bielecki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt