• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Bezpieczeństwo||Główny slider

wypadki_motocyklisci920

Dużo motocyklistów ginie na naszych drogach

13 maja 2021

Sezon motocyklowy ledwo się rozpoczął, a już zbiera tragiczne żniwo. Niektóre wypadki spowodowali sami motocykliści – jadąc za szybko. W innych sprawcami są kierowcy aut, którzy wymusili pierwszeństwo. Np., tak jak w Aleksandrowie Łódzkim, w którym kierująca jeepem zjechała na przeciwny pas i zderzyła się z dwoma jednośladami. Śmierć poniosły trzy osoby jadące motocyklami.

O motocyklistach często mówi się, że są „dawcami organów”, bo wielu z nich ginie w wypadkach. Jeśli dochodzi do wypadku, są narażeni na poważne obrażenia. Niektórzy nie wychodzą z nich żywi.

Skazani na siebie,

Na pewno dużej liczby wypadków można uniknąć. Do jednej z kategorii zdarzeń przyczyniają się sami motocykliści. To ci, którzy jeżdżą za szybko, agresywnie, brawurowo. Często sami szukają śmierci.

„Na prostym odcinku drogi, z niewiadomych przyczyn …-letni motocyklista nie dostosował prędkości do panujących warunków, nie zapanował na pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w drzewo/betonowy przepust/ogrodzenie ponosząc śmierć na miejscu”, można często usłyszeć od policjantów pracujących przy wypadku.

„Nie dostosował prędkości do panujących warunków”. To łagodne określenie sytuacji, gdy kierowca pojazdu jechał za szybko, więcej niż nakazywały znaki ograniczenia prędkości lub zgodnie z dozwolona prędkością, ale warunki pogodowe powinny wymusić naturalnie, zdrowo rozsądkowo zmniejszenie szybkości.

Na naszym terenie mieliśmy tego typu wypadek, na początku maja w powiecie przysuskim. 31-letni motocyklista na prosty odcinku drogi zjechał z niej i uderzył w drzewo ponosząc śmierć na miejscu.

W województwie lubelskim, 39-letni motocyklista wyprzedzając inne pojazdy uderzył w tył audi, które kończyło ten sam manewr. Kierujący jednośladem nie zapanował na swoją maszyną, zjechał do rowu i uderzył w drzewo ginąc na miejscu.

I nie tylko na siebie

Druga kategoria to motocykliści, którzy są zdani na zachowania innych kierowców. Co z tego, że kierujący jednośladami jechali prawidłowo, swoim pasem lub drogą z pierwszeństwem przejazdu, jak kierowcy samochodów osobowych (najczęściej) doprowadzili do wypadku i tragedii.

Tak było dwa tygodnie temu na ul. Czarnieckiego w Radomiu. Kierowca bmw skręcając w lewo wymusił pierwszeństwo przejazdu, wjechał na przeciwną jezdnię i doprowadził do zderzenia z trzema motocyklistami. Mężczyźni jadący jednośladami, w wieku 27, 32 i 35 lat uderzyli w bok auta i z obrażeniami ciała zostali odwiezieni do szpitala.

Głośnym echem w ostatnich dniach odbił się niedzielny wypadek w Aleksandrowie Łódzkim. Z policyjnych informacji wynika, że 23-letnia kobieta kierująca jeepem, wyprzedzała inny pojazd. Czy nie upewniła się, czy może bezpiecznie zjechać na przeciwny pas i wyprzedzać? Czy nie zauważyła jadących z przeciwka dwóch motocykli? Efekt był taki, że zderzyła się z nimi. Na miejscu zginęło dwóch kierujących jednośladami, w wieku 40 i 42 lat. 42-letnia pasażerka jednego z motocykli zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Zmarli motocykliści osierocili czworo dzieci.

To tragedia dla rodzin i bliskich zmarłych, ale pewnie również trauma dla młodej kobiety kierującej autem. Czy musiało dojść do wypadku? Pewnie, że nie. Wystarczyło się upewnić, czy można bezpiecznie wyprzedzać.

Motocykliści, przyjaciele ofiar wypadku organizują pomoc dla osieroconego Dominika oraz Marty, żony Przemka i ich trójki dzieci.

Na prośbę motocyklistów podajemy link, na który można dołączyć do akcji: https://zrzutka.pl/yzfdrd.

Szanujmy się na drodze

Wzajemny szacunek na drodze jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa. Od kilku lat namawiamy do kulturalnej jazdy. Namawiamy i propagujemy uprzejme zachowania.

W kampanii “Jedna droga. Jedna myśl. Bezpiecznie do celu” zwracamy się do motocyklistów, żeby nie szaleli na drogach, żeby pamiętali, że jeśli dojdzie do wypadku, zderzenia z samochodem, to mają niewielkie szanse na wyjście cało z takiej opresji.

Zwracamy się również do kierowców aut, żeby częściej patrzyli w lusterka, zwłaszcza boczne, przede wszystkim, przed zamiarem skrętu w lewo. Prosimy, nie zajeżdżajcie drogi motocyklistom.

Do obu grup zwracamy się o wzajemny szacunek, żeby nie być względem siebie złośliwymi.

Miejcie na uwadze, że błędy się zdarzają jednym i drugim, ale starajcie się być wyrozumiali dla siebie.

Życie jest za krótkie i za piękne, żeby je zmarnować i przerwać nierozsądnym, głupim zachowaniem.

Roman Furciński, fot. KWP Łódź

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt