• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider||zapnij pasy

pasy_pwojciechowski920

Zapnij pasy

4 maja 2021

Używanie pasów bezpieczeństwa jest w Polsce obowiązkowe. Jego naruszenie jest wykroczeniem. Mimo to, nie wszyscy je zapinają, zwłaszcza osób podróżujących na tylnych siedzeniach czy wybierających się tylko w krótką trasę.

Chociaż auta są wyposażone w szereg zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, to zapięte pasy są wciąż podstawowym środkiem zabezpieczającym kierowcę i pasażerów. Nie zapinając ich narażamy na niebezpieczeństwo siebie, a także osoby podróżujące z nami.

Pasy – podstawa bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa bardzo istotnie wpływają na łagodzenie skutków wszelkich zdarzeń drogowych. Ich zapinanie powinno być odruchem warunkowym. Nie korzystanie z nich jest bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Pasy chronią nas przed wypadnięciem z pojazdu lub uderzeniem w siedzenie pasażera przed nami. Przenoszą siły działające podczas uderzenia na mocniejsze części ciała (układ kostno-szkieletowy), ograniczając w ten sposób ryzyko obrażeń.

– Jeśli nie zapniemy pasów, nie możemy też liczyć na prawidłowe działanie poduszek powietrznych. Zapinajmy je bezwzględnie zawsze, nawet na krótkich trasach – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Znani sportowcy zapinają pasy

Z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa nie są zwolnione osoby jadące na tylnych siedzeniach auta. W momencie nawet kolizji drogowej, nie mówiąc o poważnym wypadku, powodują zagrożenie nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, lecz także innych osób jadących samochodem. Pasażerowie podróżujący z tyłu, bez zapiętych pasów mogą z dużą siłą wypaść ze swojego siedzenia.

Zwraca na to uwagę Anna Kiełbasińska, lekkoatletka, reprezentantka Polski w biegach na 200 i 400 m (wicemistrzyni Polski w 2019 roku na tym dystansie), halowa mistrzyni Europy w sztafecie 4×400 m (Glasgow, 2019).

– Zanim włączę silnik w samochodzie, najpierw zapinam pasy bezpieczeństwa. Nie ruszę, jeśli nie zrobią tego pasażer na przednim fotelu i, jeśli są osoby z tyłu, również siedzący na tylnej kanapie – powiedziała Anna Kiebasińska. – Jeżeli ktoś nie bardzo chce to zrobić tłumaczę, że to jest dla jego bezpieczeństwa, ale również mojego. Nie chcę, żeby przy nagłym, ostrym hamowaniu, co się przecież może zdarzyć, bo na jezdnię może wybiec jakieś zwierzę, osoba z tyłu z siłą pocisku uderzyła we mnie i zrobiła mi krzywdę.

O konieczności zapinania pasów mówi również Paweł Wojciechowski, lekkoatleta, mistrz świata w skoku o tyczce (2011, Daegu).

– Pierwsze co robię wsiadając za kierownicę, to zapinam pasy bezpieczeństwa. Zajmuje to kilka sekund, a może uratować zdrowie i życie. Jeżeli mam w samochodzie pasażerów to czuję się za nich odpowiedzialny. Zanim ruszę, czekam do momentu, aż wszyscy zapną pasy – mówi.

Poduszka nie zastąpi pasów

Prawidłowo zapięty pas powinien płasko przylegać do ciała (przy rozpiętej lub zdjętej kurtce), przechodzić nad mostkiem i jak najniżej pod brzuchem (na nogach poniżej kolców biodrowych). Należy dopasować górny punkt mocowania pasa bezpieczeństwa, tak aby się nie zsuwał i nie leżał na szyi (żeby nie dusił), lecz w miarę możliwości na środku obojczyka (w dołku strzeleckim). Jeśli nie ma regulacji wysokości pasa lub jest ona niewystarczająca, można podnieść lub opuścić fotel. Obecnie w nowoczesnych autach istnieją systemy przypominające o pasach, które za pomocą odpowiednich dźwięków i kontrolek sygnalizują konieczność ich zapięcia.

Poduszki powietrzne w wyposażeniu samochodu to już dzisiaj standard. Jednak prawidłowe działanie poduszki powietrznej jest uwarunkowane wcześniejszym zapięciem pasów bezpieczeństwa. W przypadku niezapiętych pasów, kiedy ciało kierowcy lub pasażera nie jest utrzymywane w odpowiedniej odległości i na wprost otwierającej się poduszki czołowej, nie spełnia ona swojej funkcji ochronnej i może spowodować dodatkowe obrażenia.

Kto nie musi zapinać pasów

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy m.in. kobiet w widocznej ciąży. Warto jednak korzystać z rozwiązania, jakim jest adapter do pasów dla kobiet w ciąży, powodujący, że pas biodrowy znajduje się poniżej brzucha i nie przemieszcza się.

Pasów nie muszą zapinać także m.in. osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa czy kierujący taksówką podczas przewożenia pasażerów.

Zapinanie pasów nie jest trudne, nie sprawia problemów podczas jazdy, a może uratować zdrowie i życie.

Roman Furciński, /Renault/ fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt