Charakterystyczne stroje, hafty, wycinanki i ozdobne palmy na Niedzielę Palmową to rzeczy, które wyróżniają region Kurpiowski na tle innych regionów Polski.
Folklor jest najważniejszą i najmocniejszą cechą Kurpii. I nie jest prezentowany wyłącznie od święta, ale na co dzień. Kurpiowskie chaty są bogato zdobione wycinankami, pająkami, bukietami kwiatów z krepiny.
Kurpie są na północnej części Mazowsza. Wyróżnia się Kurpie Puszczy Białej i Puszczy Zielonej, a mieszkańcy obu grup mają odmienne stroje.
Kurpiowska Organizacja Turystyczna szuka jeszcze innych form, żeby zachęcić osoby do odwiedzania regionu. Jest wiele rezerwatów krajobrazowych i przyrody, ścieżek rowerowych, a nową atrakcją są spływy kajakowe rzeczką Omulew, bardzo czystą, nie skażoną przemysłem.
– Chcemy utworzyć całą gałąź produktów turystycznych, żeby turyści odwiedzali nasz cały region. Naszym celem jest, żeby zatrzymać na Kurpiach ludzi jadących na Mazury. Atrakcją na pewno są spływy kajakowe piękną, bardzo czystą rzeczką Omulew. Mamy wiele rezerwatów przyrody, ścieżek rowerowych. Ale Kurpiowszczyzna, jeden z nielicznych regionów w Polsce, gdzie przede wszystkim hołdowana jest twórczość ludowa – mówi Andrzej Bis, prezes Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej.