• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Bezpieczeństwo||zapnij pasy

akielbasinska920

Anna Kiełbasińska, wicemistrzyni Polski wzorowym kierowcą!

21 kwietnia 2021

Anna Kiełbasińska wywalczyła srebrny medal w biegu na 400 m podczas mistrzostw Polski, które odbyły się w sierpniu w Radomiu. Reprezentantka kraju jest, jak się okazuje, wzorowym kierowcą. Na przykład, nie włączy silnika, jeśli wszyscy w aucie nie zapną pasów.

Podczas mistrzostw Polski w lekkiej atletyce postanowiliśmy, że spróbujemy zapytać kilkoro naszych sportowców, mistrzów nie tylko na krajowej arenie, o sprawy związane z motoryzacją, a szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa.

Pierwszą osobą, do której się zwróciliśmy z zapytaniem o możliwość krótkiej rozmowy była Anna Kiełbasińska, startująca w biegu na 400 m. Bardzo chętnie zgodziła się na rozmowę.

Niestety, ze względów technicznych nie możemy zaprezentować nagrania – karta pamięci, na której nagrywaliśmy rozmowę uległa całkowitemu uszkodzeniu.

Zapinanie pasów – dla własnego bezpieczeństwa

Pani Ania jest bardzo miłą, sympatyczną osobą. Jak podkreśliła, stara się przestrzegać przepisy ruchu drogowego i jeździć czujnie, bacznie uważając na to co dzieje się na drodze.

Stosuje kilka zasad, o której niewielu kierowców pamięta.

– Zanim włączę silnik w samochodzie, najpierw zapinam pasy bezpieczeństwa. Nie ruszę, jeśli nie zrobią tego pasażer na przednim fotelu i, jeśli są osoby z tyłu, również siedzący na tylnej kanapie – powiedziała sportsmenka. – Jeżeli ktoś nie bardzo chce to zrobić tłumaczę, że to jest dla jego bezpieczeństwa, ale również mojego. Nie chcę, żeby przy nagłym, ostrym hamowaniu, co się przecież może zdarzyć, bo na jezdnię może wybiec jakieś zwierzę, osoba z tyłu z siłą pocisku uderzyła we mnie i zrobiła mi krzywdę.

Chyba ten argument powinien wystarczyć dla tych, którzy są oporni jeśli chodzi o zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Przypomnijmy słowa ekspertów motoryzacyjnych zajmujących się bezpieczeństwem jazdy. Bagaż lub rzecz ważąca ok. 35-50 kg, przy zderzeniu przy prędkości aut 50 km/h w chwili uderzenia przemieszcza się mając masę ok. 1 tony. Lepiej więc zapinać pasy.

Bezpieczne odstępy

Na drodze, podczas jazdy, naszą reprezentantkę również można stawiać za wzór.

– Staram się jeździć zgodnie z przepisami. Uważam przed przejściami dla pieszych, staram się nie przekraczać dozwolonej prędkości i być wyrozumiała na drodze dla innych – wyjaśniła lekkoatletka. – Na drodze pozostawiam sobie bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przede mną, żeby w razie nagłej sytuacji móc odpowiednio wcześniej zareagować i zatrzymać auto. Niestety, niektórzy kierowcy, zwłaszcza ci niecierpliwi, jadący sąsiednim pasem, traktują to jak zaproszenie do zjazdu na mój pas i wjeżdżają przede mnie stwarzając niebezpieczną sytuację, bo nagle robią się bardzo małe odstępy.

Zawodniczka nawiązała do coraz częstszego przypominania o zachowaniu odpowiedniego miejsca, regule „zachowaj odstęp wynoszący połowę prędkości z jaką jedziesz”. Takie rozwiązania są stosowane w niektórych krajach, np. na Słowacji i w krajach skandynawskich.

Co denerwuje naszą reprezentantkę na drodze? Jakie zachowania kierowców?

– Na pewno niebezpieczna i agresywna jazda. Są kierowcy, którzy nie zważają na innych, jeżdżą za szybko, za blisko dojeżdżają do auta, wymuszają natychmiastowe zjazdy z pasa, żeby ich przepuścić, nawet wtedy, gdy nie ma do tego miejsca – powiedziała. – Moim zdaniem, powinny być wyższe kwoty mandatów. Tak jak jest w innych krajach europejskich. To by na pewno ukróciło zapędy takich kierowców, bo gdyby mieli zapłacić kilkaset złotych, albo ponad tysiąc złotych za wykroczenie, przekroczenie prędkości na drugi raz by się mocno zastanowili czy warto popełniać wykroczenie.

Naklejka na samochód

Anna Kiełbasińska popiera naszą akcję „Jestem uprzejmym kierowcą”, propagującą kulturę i uprzejmość na drodze. Przypomnijmy, trwa jej trzecia edycja (przeprowadzamy ją razem z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu).

Pani Ania zapytała, czy może otrzymać naklejki z logo i nazwą akcji. Przekazaliśmy je z przyjemnością, wierząc, że będzie z

znakomicie ją propagowała.

Sympatycznej zawodniczce życzymy zawsze szerokości na drodze i bezpiecznej jazdy oraz medalowych miejsc, zwycięstw w zbliżających się mistrzostwach świata w Doha (Katar) i w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio (Japonia).

Anna Kiełbasińska

Lekkoatletka, reprezentantka Polski, biega na 200 i 400 m oraz w sztafecie 4×400 m. Startuje w barwach klubu SKLA Sopot. Jest halową mistrzynią Europy z Glasgow (Szkocja) z 2019 roku w biegu sztafetowym 4×400 m (biegła razem z Justyną Święty-Ersetic, Igą Baumgart-Witan i Małgorzatą Hołub-Kowalik), wicemistrzynią Polski w biegu na 400 m (Radom 2019 – uzyskała rekord życiowy 51,51 s).

Anna Kiełbasińska, pierwsza z przodu
Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt