• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Bezpieczeństwo||zapnij pasy

pawel_wojciechowski_pasy2

Paweł Wojciechowski: Zapinajcie pasy!

21 kwietnia 2021

Nie bójcie się korzystać z pasów bezpieczeństwa. Powinni je zapinać nie tylko kierowcy, ale wszyscy pasażerowie w aucie – mówi Paweł Wojciechowski, lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce.

Apele o namawianie do zapinania pasów bezpieczeństwa nie są tylko pustymi słowami. Podróżujący samochodami mają obowiązek ich zapinania, ale nie wszyscy to robią. Mogą uratować życie.

– Pierwsze co robię wsiadając za kierownicę, to zapinam pasy bezpieczeństwa. Zajmuje to kilka sekund, a może uratować zdrowie i życie – mówi Paweł Wojciechowski, nasz pierwszy, i jak dotąd jedyny, mistrz świata w skoku o tyczce (2011, Daegu). – Jeżeli mam w samochodzie pasażerów to czuję się za nich odpowiedzialny. Zanim ruszę, czekam do momentu, aż wszyscy zapną pasy.

Nie musi być zderzenia dwóch aut, żeby nie zapięci pasażerowie odnieśli poważne obrażenia. Przy nagłym, ostry hamowaniu, ze względu na nagłe pojawienie się na jezdni, np. zwierzęcia, siła może być tak duża, że nie zapięta osoba siedząca na przednim fotelu uderzy głową w szybę lub deskę rozdzielczą, a ta z tyłu może uderzyć w fotele i zrobić krzywdę kierowcy lub pasażerowi.

O sile z jaką uderzają niezabezpieczone przedmioty niech świadczy ciężar, np. telefonu komórkowego (smartfona) lub 1,5-litrowej butelki wody w momencie uderzenia w przeszkodę, przy prędkości 50 km/h: telefon waży 5 kg, butelka 60 kg. Ciężar człowieka wzrasta do …2,5 tony. Lepiej więc zapinać pasy.

Paweł Wojciechowski ma w dorobku mistrzostwo świata (2011, Daegu), medale mistrzostw Europy (srebrny na otwartym stadionie – 2014, Zurych i złoty w hali – 2019, Glasgow) oraz złoty medal mistrzostw Polski (2019, Radom).

Paweł Wojciechowski

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt