[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Strefa Płatnego Parkowania w Radomiu – nielegalna? Pieniądze do zwrotu?

Strefa Płatnego Parkowania w Radomiu – nielegalna? Pieniądze do zwrotu?

14-07-2019 23:53


Strefa Płatnego Parkowania w Radomiu – nielegalna?  Pieniądze do zwrotu?

 

8 maja tego roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił zapis uchwał Rady Miejskiej w Radomiu dotyczący pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w całym obszarze strefy płatnego parkowania. Parkomaty jednak działają dalej, a radomscy urzędnicy - uwaga! - jak sami mówią: rozumieją ten wyrok inaczej. Pod koniec czerwca złożyliśmy do Rady Miejskiej, już po raz trzeci, pismo o reasumpcję wspomnianej uchwały.

 

Pan Artur Król, właściciel Kancelarii Prawnej Expert w Radomiu przez wiele lat nie zgadzał się z funkcjonowaniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w naszym mieście. W jego ocenie, miejsca parkingowe w SPPN nie były wyznaczone prawidłowo. Strefa nie posiadała wyznaczonych płatnych miejsc postojowych, a uchwały Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obarczone były wadami prawnymi uniemożliwiającymi w ogóle pobieranie opłat za parkowanie w strefie. Krótko mówiąc, pobieranie opłat za parkowanie na obszarze całej strefy było wręcz nielegalne, gdyż Rada Miejska w § 1 ust. 3 wspomnianych uchwał [nr 402/2012 z 24 września 2012 r. i nr 180/2015 z 31 sierpnia 2015 r. - przyp. red.] uchwaliła, że: "Opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu SPPN, w całym pasie drogowym danej ulicy", co jest całkowicie niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

 

Jak walka z wiatrakami

Pan Artur wielokrotnie parkował swój pojazd w strefie, ale w miejscach nie oznaczonych jako płatne miejsca postojowe. Kontrolerzy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji obsługujący SPPN uparcie zostawiali wezwania do zapłaty za rzekome odpłatne parkowanie w strefie. Prawnik konsekwentnie odmawiał uiszczenia zapłaty kierując stosowne pisma do MZDiK oraz organu egzekucyjnego - Biura Windykacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, w których wykazywał, że pobieranie takich opłat za parkowanie jest bezprawne, bezpodstawne i wręcz nielegalne.

Jak się można domyślać, jego pisma nie odnosiły żadnego skutku. Urzędnicy z uporem twierdzili, że mają rację i działają zgodnie z prawem, a kontrolerzy z kolei, że ich przełożeni nakazują im dalsze umieszczanie wezwań do uiszczenia dodatkowych opłaty.

Jak nas poinformował Artur Król, w jednej z odpowiedzi, kierownik Biura Windykacji Małgorzata Woźniak podała, że nie istnieje żadne orzeczenie pozbawiające mocy zapisu wspomnianych dwóch uchwał RM. A więc istnieją podstawy do wystawienia tytułów wykonawczych w celu wyegzekwowania rzekomych należności .

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Radomiu również nie podzielało stanowiska pana Artura.

 

 

W efekcie, prezydent miasta w postępowaniu egzekucyjnym wyegzekwował od pana Artura w różnych postępowaniach ok. 5 tys. zł za rzekome odpłatne parkowanie jego pojazdu w SPPN. Tego było już za wiele. Wobec oczywistego bezprawia, podjął się konsekwentnie przeprowadzenia całego postępowania sądowego mającego na celu doprowadzenie do zgodnego z prawem działania władz samorządowych w Radomiu i prezydenta miasta.

 

WSA przyznał rację, ale....

Pan Artur, wraz z adwokat Sylwią Rzepką-Sęderowską 18 września 2016 roku wezwali Radę Miejską w Radomiu do usunięcia naruszenia prawa. W związku z tym, że RM nie pofatygowała się nawet, żeby udzielić odpowiedzi, dwa miesiące później skierowali skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Wydział Zamiejscowy w Radomiu. Sąd, chociaż oddalił skargę to w uzasadnieniu przyznał rację skarżącemu, że zgodnie z art. 13 ust.1 pkt 1 i art. 13B ust. 1 ustawy o drogach publicznych pobieranie opłat za parkowanie powinno dotyczyć tylko parkowania w wyznaczonych do tego miejscach strefy płatnego parkowania, a nie każdego parkowania w strefie. Powodem oddalenia skargi było jednak uznanie przez WSA, że bezprawne pobieranie opłat za parkowanie w miejscach nie wyznaczonych nie wynika ze skarżonej uchwały, ale z niewłaściwego jej wykonywania przez organy zarządzające drogami.

 

- Uzasadnienie wyroku już wtedy powinno stanowić pierwsze ostrzeżenie dla Rady Miejskiej w Radomiu i MZDiK, że ich stanowisko jest nieprawidłowe. Zamiast tego Rada Miejska, MZDiK i obsługujący ich prawnicy przekuli tą porażkę w sukces i hucznie ogłosili, że Sąd podzielił ich stanowisko oddalając skargę, co było półprawdą - mówią pan Artur i Sylwia Rzepka-Sęderowska.

 

 

NSA po stronie kierowców

Wobec takiego rozstrzygnięcia, Artur Król i Sylwia Rzepka-Sęderowska skierowali skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prokurator Okręgowy w Radomiu również wniósł skargę kasacyjną na takie rozstrzygnięcie Sądu w Radomiu. Cała sprawa była także aktywnie wspierana przez Stowarzyszenie Prawo na Drodze.

Cała batalia zakończyła się dwa miesiące temu, 8 maja, wyrokiem NSA w Warszawie, który w całości podzielił reprezentowane we wspomnianej skardze kasacyjnej stanowisko.

NSA uchylił w całości wyrok radomskiego Sądu i uznał, że pobierane opłaty za parkowanie samochodu w nieodpowiednio oznaczonych miejscach SPPN są nielegalne. Nie można pobierać opłat za parkowanie na całym obszarze strefy jak miało to miejsce od 2012 roku na podstawie zaskarżonych uchwał RM. NSA uznał, że płacić trzeba za postój tylko w odpowiednio wyznaczonych i oznaczonych miejscach, a nie na całej ulicy, w całym obszarze strefy płatnego parkowania.

Jak już informowaliśmy, NSA stwierdził nieważność zapisu § 1 ust. 3 wspomnianych wyżej uchwał RM mówiących, że "Opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu SPPN, w całym pasie drogowym danej ulicy".

 

 

Jakie skutki prawne rodzi wyrok NSA?

 

- Stwierdzenie przez Sąd nieważności zapisów uchwały wywołuje taki skutek, jakby takiego zapisu w uchwale nigdy nie było. Oznacza to, że opłaty pobierane przez wiele lat na podstawie zapisu uchwały, który następnie został uznany za nieważny, były pobierane bez podstawy prawnej i stanowią bezpodstawne wzbogacenie - uważają Artur Król i Sylwia Rzepka–Sęderowska. - W naszej ocenie, wobec stwierdzenia nieważności § 1 ust. 3, to jest zapisu: "Opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu SPPN, w całym pasie drogowym danej ulicy", od 2012 roku nie istniała podstawa prawna do pobierania jakichkolwiek opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania.

 

Artur Król dodaje, że skontaktował się po otrzymaniu uzasadnienia wyroku z NSA telefonicznie z Biurem Windykacji Urzędu Miejskiego z pytaniem: "Czy teraz, wobec prawomocnego orzeczenia pozbawiającego mocy zapisu Uchwał Rady Miejskiej w Radomiu nr 402/2012 i 180/2015, zostaną mu dobrowolnie zwrócone bezprawnie pobrane opłaty?", od urzędnika usłyszał - uwaga! - że "oni rozumieją ten wyrok inaczej".

 

- Na nic innego nie liczyłem - mówi pan Artur. - Czekają nas kolejne postępowania sądowe w celu odzyskania nienależnie pobranych opłat.

 

 

Walczcie o swoje pieniądze

Kierowcy, jeżeli czujecie się pokrzywdzeni dotychczasowym działaniem SPPN w Radomiu, jeżeli zostaliście obciążeni bezprawnie opłatami za parkowanie w strefie poprzez zapłatę abonamentu, konieczność wykupienia biletu parkingowego lub może w postępowaniu egzekucyjnym bezprawnie ściągnięto z Was należności, postaramy się pomóc Wam pomóc.

Jak już zapowiadaliśmy, współpracujemy w tej sprawie z Kancelarią Prawną Expert w Radomiu (ul. Warszawskiej 85, przy rondzie NSZ). Możecie się zgłaszać za naszym pośrednictwem lub osobiście do wspomnianej Kancelarii, gdzie otrzymacie pomoc w dochodzeniu swoich roszczeń.

 

Od redakcji:

Sąd wydał prawomocny wyrok. Jednak ciągle uchwała Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie ustalenia SPP nie została dostosowana do wymogów prawa. Nadal są pobierane bezprawnie opłaty za parkowanie w SPPN, a MZDiK po cichu i (?) pod osłoną nocy maluje linie parkingowe na niektórych ulicach (ul. Piłsudskiego). Kto za to odpowie? Może sprawę wyjaśni Prokuratura, gdyż jeden z naszych czytelników - jak już napisaliśmy, złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.
/ Roman Furciński /


STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA   PRAWO   OPŁATY   PIENIĄDZE   KIEROWCA   ULICA   SAMOCHÓD   KIEROWCA   MIEJSCE WYZNACZONE   ZNAKI PIONOWE   LINIE   MZDIK   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 8500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

11 grudnia 2019 12:15
Imieniny:
Damazego, Waldemara, Artura

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
4,45 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,53 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,88 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
1,99
 - stacja autogaz przy ul. Kozienickiej
 
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 10.12.2019
kraj
wypadki drogowe - 84
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 87
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 147
źródło:  www.policja.pl
 
10.12.2019
wypadki drogowe - 5
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 5
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 9
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
06-08.12.2019
wypadki drogowe - 7
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 9
kolizje - 26
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 3
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 2
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH