[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Płatne miejsca wyznaczone znakami - pionowymi i poziomymi!

Płatne miejsca wyznaczone znakami - pionowymi i poziomymi!

03-07-2019 18:46


Płatne miejsca wyznaczone znakami - pionowymi i poziomymi!

 

Żeby pobierać opłaty za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, muszą być wyznaczone miejsca do parkowania. Jest uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 maja tego roku. Rada Miejska musi zapłacić mieszkańcowi Radomia 2 780 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

Zacznijmy i przypomnijmy, że 8 maja 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał nieważność zapisów par. 1 ust. 5 dwóch uchwał Rady Miejskiej w Radomiu, z 24 września 2012 roku i 31 sierpnia 2015 roku w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat w mieście Radom". W obu sprawach NSA stwierdził nieważność § 1 ust. 3 (w obu przypadkach identyczny zapis): "Opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu SPPN, w całym pasie drogowym".

 

Opłaty tylko w wyznaczonych miejscach!

Z długiego uzasadnienia, i często zawiłego dla przeciętnego Kowalskiego języka prawniczego, należy się skupić na najważniejszych rzeczach i prostym jego wyjaśnieniu.

Zapisy wspomnianych uchwał Rady Miejskiej były niezgodne z prawem. Opłaty za postój pojazdów samochodowych w SPPN można pobierać, ale tylko w wyznaczonych miejscach! NSA powołuje się przy tym na kilka wyroków - NSA i WSA, oraz na stanowisko przesądzone przez Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 9 października 2017 roku (pisaliśmy o tym).

Kierowcy mają obowiązek wnosić opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w SPPN, ale w jej ramach wyłącznie na wskazanych miejscach, we wskazanych dniach roboczych, we wskazanych godzinach lub przez całą dobę.

Wyznaczone miejsce jest to wydzielona za pomocą linii bądź znaków powierzchnia określonego terenu. Wyrażenie "wyznaczone miejsce" oznacza zatem wyznaczone za pomocą linii bądź znaków odpowiednie stanowisko przeznaczone na postój pojazdów samochodowych.

 

 

"(...) Tym samym, wyłączona jest możliwość pobierania opłaty za postój w innym niż wyznaczone miejsce. Nie jest przy tym dopuszczalne uznanie za wyznaczone miejsce terenu całej strefy płatnego parkowania. Gdyby bowiem przyjąć – jak czyni to organ – że taka możliwość istnieje, to wówczas analizowany przepis powinien mieć brzmienie "Opłatę, (...), pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo (...). Nie cały zatem obszar strefy płatnego parkowania jest miejscem, w którym za postój pojazdów samochodowych można pobierać opłaty (...)", czytamy w uzasadnieniu wyroku NSA z 8 maja..

 

Czekamy na szybki ruch urzędników

Mimo prawomocnego wyroku NSA z 8 maja o nieważności par. 1 ust. 3 wspomnianej uchwały Rady Miejskiej z 31 sierpnia 2015 roku, ani prezydent miasta, ani Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, ani radni nic nie zrobili w sprawie. Kontrolerzy MZDiK, na co kilka razy zwróciliśmy uwagę, nadal sprawdzali pojazdy zaparkowane w SPPN, a parkomaty działały i niczego nieświadomi kierowcy wnosili opłaty, chociaż niepowinni.

Czy teraz, kiedy już jest uzasadnienie wyroku, do czasu wyznaczenia miejsc w SPPN, kontrolerzy nadal będą sprawdzać pojazdy?

 
/ Roman Furciński /


STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA   PRAWO   OPŁATY   WYROK NSA   KIEROWCA   SAMOCHÓD   MIEJSCE WYZNACZONE   ZNAKI PIONOWE   LINIE   MZDIK   UCHWAŁA   RADA MIEJSKA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 8500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

18 listopada 2019 06:45
Imieniny:
Klaudyny, Romana, Filipiny

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
4,45 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,53 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,88 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
1,99
 - stacja autogaz przy ul. Kozienickiej
 
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 14.11.2019
kraj
wypadki drogowe - 78
zabici w wypadkach - 4
ranni w wypadkach - 96
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 180
źródło:  www.policja.pl
 
13.11.2019
wypadki drogowe - 11
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 11
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 13
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
15.11.2019
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 3
kolizje - 10
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 1
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH