STOP bakteriom, grzybom i zarazkom
15-04-2019 18:47
Jak skutecznie zdezynfekować klimatyzację? Czy możemy sami przeprowadzić taki proces? I przede wszystkim, dlaczego powinniśmy zrobić dezynfekcję układu klimatyzacji? Teraz jest doskonała okazja, żeby po sezonie zimowym przeprowadzić dokładnie oczyszczenie i dezynfekcję układu.
Sposób działania układu klimatyzacji stwarza idealne warunki do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego dokładne i prawidłowe wykonanie czynności związanych z jej czyszczeniem i dezynfekcją jest obowiązkiem każdego warsztatu oferującego tego typu usługi.
Wyczyść, nie będziesz chorował
Większość samochodów poruszających się po polskich drogach jest wyposażona w układ klimatyzacji. Poza oczywistymi korzyściami z jej posiadania, należy być przygotowanym na obowiązki związane z jej konserwacją. Zaniedbanie tego może być nie tylko kosztowne, ale także groźne dla zdrowia, a nawet życia. Sposób działania układu klimatyzacji stwarza bowiem idealne warunki do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego dokładne i prawidłowe wykonanie czyszczenia i dezynfekcji jest obowiązkiem każdego warsztatu oferującego tego typu usługi.
O zaawansowanym rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie świadczy zapach pleśni i stęchlizny wydobywający się z nawiewów. Wśród najczęściej spotykanych mikroorganizmów zalegających w nieczyszczonym układzie klimatyzacji są, np., bakterie rodzaju Bacillus (wywołują one infekcje – od problemów skórnych, po posocznicę i zapalenie opon mózgowych), Brevundimonas vesicularis (m. in. za zapalenie otrzewnej i septyczne zapalenie stawów), Aerococcus viridans (powoduje infekcje dróg moczowych i zapalenie wsierdzia) i Elizabethkingia meningoseptica (szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością).
Parownik i filtr kabinowy
Jak skutecznie wyczyścić klimatyzację, aby pozbyć się wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów?
Po dostaniu się do filtra kabinowego, czyścimy parownik specjalnym urządzeniem z lancą rozpryskową. Parownik czyścimy przez ok. 15 minut. Wypłukiwane są wszystkie grzyby, nieczystości. Przy okazji wymieniamy filtr kabinowy.
Układ klimatyzacyjny warto czyścić dwa razy w roku, najlepiej z początkiem wiosny i jesienią.
- Układ klimatyzacji powinniśmy czyścić co sześć miesięcy. Chodzi o to, żeby nie zapuścić układu klimatyzacji. Myślę, że taką operację najlepiej zlecić fachowym serwisom dysponującym odpowiednim sprzętem dysponującym wysokim ciśnieniem powietrza, specjalnej lancy do usuwania grzybów i czyszczenia parownika. Sami w domu możemy odświeżyć jedynie kanały wlotu powietrza - radzi Michał Sawicki, kierownik działu serwisu w salonie Ster, radomskiego dealera marki Volkswagen.
/ Roman Furciński, fot. Wurth /
AUTO UKŁAD KLIMATYZACJI ZDROWIE PAROWNIK GRZYBY KIEROWCA SEZON ZIMOWY
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:

