[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Dobre zachowania wracają do kierowców (film)

Dobre zachowania wracają do kierowców (film)

03-10-2018 15:11


Dobre zachowania wracają do kierowców (film)

 

Anna Celuch, Piotr Jeżak i Daniel Kramarski są kolejnymi kierowcami wyróżnionymi w naszej akcji "Jestem uprzejmym kierowcą". Ustępowali pierwszeństwa pieszym i pojazdom wyjeżdżającym z dróg podporządkowanych lub skręcającym w lewo.

 

Jeżeli ktoś mówi, że w Radomiu nie ma uprzejmych kierowców, to jest w błędzie. Może nie doczekaliśmy się 90% kierujących, którzy wykazują się dużą kulturą na drodze, ale na pewno jest pod tym względem dużo lepiej niż było jeszcze kilka lat temu.

Takimi wzorami do naśladowania są m.in. kierowcy wyróżnieni w ostatnim wyjeździe zainicjowanej przez portal radommoto.pl akcji "Jestem uprzejmym kierowcą".

 

Kierowcy stawiani za wzór

Tym razem, wspólnie z policjantami radomskiej drogówki, z którymi jeździliśmy nieoznakowanym radiowozem, postanowiliśmy obserwować jeden rejon miasta - ul. Zbrowskiego. Byliśmy w godzinach porannych, kiedy ruch - samochodowy i pieszych - jest duży. na efekty nie musieliśmy długo czekać.

Do przejścia, w pobliżu supermarketu, zbliżało się dwoje osób. Spojrzeli w lewo, czy nadjeżdża jakiej auto. Jadąca od strony ul. 11 Listopada zbliżał się samochód. Kierująca nim wyraźnie hamowała i zatrzymała się, żeby piesi mogli bezpiecznie przejść na druga stronę.

 

- Lubię, kiedy będąc pieszą jestem przepuszczana przez kierujących pojazdami i wtedy kiedy jestem kierowcą inni ustępują mi pierwszeństwa. Często, rano jadąc z dzieckiem do żłobka oczekuję, że ktoś będzie uprzejmy wobec mnie - powiedziała Anna Celuch dodając, że z kulturą wśród użytkowników radomskich dróg jest coraz lepiej.

 

 

Na tym samym skrzyżowaniu, kierowcy zaprezentowali "książkowo" jak należy jeździć na tzw. suwak, czyli przepuszczać pojazdy wyjeżdżające z bocznej ulicy. Było trzech takich, w tym Piotr Jeżak, który wyraźnie zaczekał, żeby do ruchu włączył się inny pojazd.

 

- Powodem zatrzymania nie jest żadne wykroczenie. Przeciwnie, zachowuje się pan bardzo kulturalnie na drodze, przepuścił pan kobietę oczekującą na wjazd na skrzyżowanie. Dziś zostanie pan wyróżniony za swoje kulturalne zachowanie i umożliwienie włączenie się do ruchu pojazdom z ulicy podporządkowanej - wyjaśnił zaskoczonemu kierowcy sierż. Grzegorz Wnukowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

 

- Zdarza mi się ustępować pierwszeństwa innym. Sam często, chcąc wyjechać z bocznej ulicy muszę czekać, mam problem z wyjazdem. Jeśli jadę ulicą Zbrowskiego, to staram się przepuścić innych. Kierowcy z przeciwka też przepuszczają, więc jakoś to sprawniej idzie i nie robi się wtedy duży korek - mówił Piotr Jeżak. - Miło jest jak ktoś kogoś przepuści. Od razu jest inny dzień.

 

 

Wzorowo zachował się również kierowca jednej z firm kurierskich, który jechał od ul. 11 Listopada w kierunku ul. Żółkiewskiego. Dojeżdżając do skrzyżowania z ul. Zientarskiego zobaczył auto jadące z przeciwka, które chciało skręcić w lewo. Żeby nie zrobił się korek, zatrzymał się i umożliwił manewr, a przy okazji przepuścił również samochód oczekujący na wjazd z prawej strony.

 

- Chcę jak najczęściej ustępować pierwszeństwa innym, bo to wraca do człowieka. Jak ktoś kogoś wpuści, to inny później też ustępuje pierwszeństwa - powiedział Dawid Kramarski.

 

 

 

Partnerzy Akcji

Kierowcy otrzymali gadżety i upominki od naszych Partnerów Akcji.

Dziękujemy firmom: AC S.A. z Białegostoku (producent instalacji autogaz marki STAG), Oximo z Gdyni (producent wycieraczek samochodowych), marce SEAT Polska, salonowi Optimal - radomskiemu dealerowi marki Citroen, salonowi Ster - radomskiemu dealerowi marki Volkswagena, Moto Radom - autoryzowanemu salonowi i serwisowi motocyklowemu BMW i Yamaha, dla kina Helios (bilety na dowolnie wybrany film), firmie "Kajtek" Stacji Demontażu Pojazdów z Rajca Poduchownego, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (organizator kursu pierwszej pomocy przedmedycznej), Zespołowi Szkół Samochodowych w Radomiu (przegląd samochodu), Fototapety.pl i Eurobord.

 

 

Wyjazdy co miesiąc

Akcja "Jestem uprzejmym kierowcą" ma na celu propagowanie kulturalnej jazdy i bezpiecznych zachowań na drodze. To jej druga edycja. Jest prowadzona w ramach kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze". Odbywa się w cyklach 12-miesięcznych. Jej organizatorami w tej formule, czyli wyjazdy - raz w miesiącu - nieoznakowanym radiowozem i od razu honorowanie kierowców gadżetami, którzy wykazali się szczególną uprzejmością, są portal www.radommoto.pl (pomysłodawca kampanii i akcji) i Komenda Miejska Policji w Radomiu Wydział Ruchu Drogowego.

 

Bądźmy kulturalni na drodze, zawsze - nie tylko w dniach akcji.

Szerokości na drodze! Bezpiecznej jazdy!

 
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


AKCJA "JESTEM UPRZEJMYM KIEROWCĄ"   KAMPANIA "RADOMSKIE - REGIONEM KULTURY NA DRODZE"   AUTO   DROGA   JAZDA   POLICJA   PARTNER   KINO   WYCIERACZKI   STAG   OXIMO   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie nosidełko/fotelik samochodowy
nosidełko/fotel... 100.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

17 września 2019 13:17
Imieniny:
Franciszka, Hildegardy, Roberta

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
4,45 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,53 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,88 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
1,99
 - stacja autogaz przy ul. Kozienickiej
 
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 11.09.2019
kraj
wypadki drogowe - 106
zabici w wypadkach - 2
ranni w wypadkach - 122
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 193
źródło:  www.policja.pl
 
11.09.2019
wypadki drogowe -9
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 13
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 16
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
01.09.2019
wypadki drogowe - 0
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 0
kolizje - 4
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 0
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 2
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH