[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Autogaz antidotum na smog

Autogaz antidotum na smog

31-05-2017 16:55


Autogaz antidotum na smog

 

Za 60-70% zanieczyszczonego powietrza w dużych miastach odpowiada transport, głównie samochody spalinowe, a przede wszystkim z silnikami wysokoprężnymi. Alternatywnymi rozwiązaniami przemieszczania się po mieście jest komunikacja miejska, rowery, albo samochody o napędzie elektrycznym. Jest jeszcze jedno rozwiązanie - zamontowanie instalacji gazowej.

 

Na początku roku mieliśmy alarmy smogowe w niemal całej Polsce. Normy zanieczyszczonego powietrza były przekroczone nawet o kilkaset procent. W okresie letnim, wbrew pozorom, również istnieje możliwość pojawienia się smogu. Problem zanieczyszczenia powietrza został rozciągnięty w czasie.

 

Albo typ londyński, albo Los Angeles

Można wyróżnić dwa rodzaje smogu: typ londyńskiego - występuje przy ujemnych temperaturach i typ Los Angeles - występuje w słoneczne i bezwietrzne dni. W naszym kraju, do tej pory mówiło się przede wszystkim o pierwszym typie - w okresie zimowym. Nie oznacza to jednak, że drugi nie stanowi problemu. Smog typu Los Angeles pojawia się w miesiącach letnich i może powodować znaczne ograniczenia widoczności. Warto zacząć działać prewencyjnie i zabezpieczyć się przed wystąpieniem tego zjawiska.

Rozwiązania LPG są bezpieczniejsze dla środowiska niż benzyna i olej napędowy. Można zacząć m.in. od zmiany zasilania samochodu. Tym bardziej, że zarówno dyrektywy unijne jak i środowiska ekologiczne skłaniają do powrotu do rozmów o instalacjach gazowych jako ekologicznej alternatywie zasilania samochodów. Dlatego wprowadzane są normy emisji spalin - w Polsce określane są przez ustawę „Prawo ochrony środowiska”, a w Unii Europejskiej przez dyrektywy emisyjne. Nie chodzi jednak o to, żeby zrezygnować z jazdy samochodem, tylko wykorzystać rozwiązania pozwalające jednocześnie zadbać o ekologię, a w efekcie o nasze zdrowie.

 

Normy emisji spalin

Rodzaj paliwa ma znaczący wpływ na środowisko. Według Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL), pojazdy z instalacją gazową emitują ponad 20 razy mniej tlenków azotu w spalinach samochodowych (NOx), niż auta z silnikami diesla. Kierowcy mają zatem realny wpływ na środowisko, a najlepsze rozwiązania są niemal na wyciągnięcie ręki.

 

– Samochody, w których wykorzystywana jest instalacja gazowa są mniej obciążające dla środowiska naturalnego niż auta zasilane wyłącznie benzyną lub olejem napędowym. Wynika to z faktu, że emitują one mniejszą emisję spalin do środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem dwutlenku węgla i tlenków azotu. Mniejsza ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery to czynnik, do którego kierowcy powinni przykładać coraz większą uwagę, szczególnie w dobie wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych przepisów międzynarodowych – uważa Krzysztof Garbala, ekspert w dziedzinie instalacji autogaz.

 

 

Paliwowa rewolucja

Rynek autogazu oferuje coraz bardziej innowacyjne systemy dla pojazdów. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w samochodach była instalacja gazowa IV generacji. AC S.A., producent systemów autogaz marki STAG, opracował jednak instalację LPG z wtryskiem gazu do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny (pisaliśmy o tym tutaj). To rozwiązanie jest stosowane do aut z silnikami tzw. dwuwtryskiwaczowymi. Warto jednak pamiętać, że nawet najnowsza generacja instalacji gazowej nie spełni oczekiwań kierowców, jeśli zawiedzie jej jakość. Właśnie dlatego, decydując się na montaż instalacji LPG, należy wykonać go w renomowanym serwisie, gdzie później będziemy mogli przeprowadzać regularne przeglądy (można mieć pewność, że instalacja będzie działać prawidłowo przez długi czas).

 

Jak już wspomnieliśmy, największe niebezpieczeństwo dla środowiska stanowią przede wszystkim pojazdy z silnikami diesla. Mówi się o nich nie tylko w kontekście samochodów osobowych, ale także dostawczych, ciężarowych i autobusów. Dla trzech ostatnich typów pojazdów, została stworzona innowacyjna instalacja LPG/CNG, dzięki której pojazdy te spełniają normy obowiązujące w Unii Europejskiej.

 

– Do układu wydechowego pojazdów z silnikiem Diesla trafia 15 procent niewykorzystanej mieszanki paliwowej. Dodatek gazu sprawia, że ilość ta znacznie maleje, nawet do 5 procent. Dzięki temu, paliwo wypalane jest niemal całkowicie, a to z kolei przekłada się na obniżoną emisję szkodliwych dla środowiska substancji – wyjaśnia Marek Bezubik, specjalista ds. technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG.

 

Dieslom "stop"

Ekologiczność stosowanych rozwiązań jest potwierdzana przez normy europejskie. W przypadku pojazdów, czynnikiem wyznaczającym standard emisji spalin jest dyrektywa EURO VI. Jej wymaganiom są w stanie sprostać firmy, które inwestują w badania, a także dbają o ciągły rozwój produktów. Spełnienie tych czynników jest konieczne z uwagi na regularne zaostrzanie limitów emisyjnych. W niektórych stolicach europejskich, np. we Francji już teraz są wyznaczone strefy zakazu wjazdu dla samochodów najbardziej zanieczyszczających środowisko. Nie dotyczy to jednak samochodów elektrycznych, hybrydowych i na gaz, czyli stosujących rozwiązanie ekologiczne.

 

Problem smogu nasili się w miesiącach grzewczych, kiedy będzie mówiło się o typie londyńskim. W tej sytuacji warto powrócić do tematu instalacji rozwiązań LPG w autach, które w porównaniu do pojazdów jeżdżących wyłącznie na oleju napędowym są o wiele korzystniejsze dla środowiska, a co za tym idzie, w sposób bezpośredni i pośredni dla naszego zdrowia.
/ Roman Furciński, źródło: Good One PR, rysunek: Andrzej Mleczko, fot. Roman Furciński /


AUTOGAZ   AC STAG   INSTALACJA   SAMOCHÓD   DROGA   KIEROWCA   PALIWO   OCHRONA ŚRODOWISKA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

29 lutego 2020 07:26
Imieniny:
Romana, Oswalda, Cyryla

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
4,45 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,53 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,88 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
1,99
 - stacja autogaz przy ul. Kozienickiej
 
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 19.02.2020
kraj
wypadki drogowe - 59
zabici w wypadkach - 4
ranni w wypadkach - 61
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 155
źródło:  www.policja.pl
 
19.02.2020
wypadki drogowe - 2
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 1
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 12
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH