• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Kierowcy zatrzymują się przed przejściem, albo nie...

Kierowcy zatrzymują się przed przejściem, albo nie…

17 maja 2017

 

„Kulturalny i bezpieczny kierowca zachowuje szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest partnerem na drodze‿. Tak powinno być i chcielibyśmy, żeby tak było, ale różnie z tym jest.

 

Przejście dla pieszych na ul. Wernera, obok skrzyżowania z ul. Wolność. Przez pół godziny, od 10:45, obserwowaliśmy dziś jak się zachowują kierowcy zbliżając się do przejścia. Tragicznie nie jest, ale żeby postawić kierowców pojazdów za wzór, tego nie można powiedzieć.

Na pierwsze przepuszczenie pieszego oczekującego przy przejściu trzeba było trochę poczekać. Czterech kierowców zupełnie zignorowało przechodniów. Dopiero piąty się zatrzymał. Później, średnio co drugi-trzeci się zatrzymywał. Niechlubny rekord był w sytuacji, gdy pani chciała przejść przez jezdnię i żaden z ośmiu kierowców nie zareagował.

W żadnym z przypadków nie było sytuacji, że piesi nagle wchodzili na jezdnię. Przeciwnie.

Były również przypadki przejazdu przez przejście, gdy piesi juz na nim byli, m.in. auto oznaczone przez jedna z biur ochroniarskich.

Ale, żeby nie było, że kierowcy są niekulturalni. Ok. 50% ze wszystkich obserwowanych, zatrzymywało się przed przejściem i ustępowało pierwszeństwa pieszym.

 

 

Na wspomnianym skrzyżowaniu policjanci z mazowieckiej drogówki przeprowadzili akcję “Kierowco! Nie polujemy na zebrach” z myślą przewodnią: „Kulturalny i bezpieczny kierowca zachowuje szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest partnerem na drodze‿. Dzieci biorące udział w akcji, wspólnie z policyjną maskotką Zebrą, obserwowały okolice przejścia dla pieszych. Uprzejmi i kulturalni kierowcy, którzy ustępowali pierwszeństwa na przejściu dla pieszych otrzymywali od dzieci drobne upominki i słowa podziękowania za właściwą postawę na drodze, stanowiącą wzór do naśladowania dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

 

– Warto przypomnieć, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, których w dużej mierze bezpieczeństwo na drodze jest uzależnione od pełnosprawnych uczestników ruchu drogowego. Sami zdecydujmy jakim partnerem na drodze będziemy dla osób niedowidzących, niedosłyszących, z autyzmem – uważa kom. Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński, KWP

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt