• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Bezpieczeństwo na drogach podczas Świąt Wielkanocnych

Bezpieczeństwo na drogach podczas Świąt Wielkanocnych

24 marca 2016

 

Kontrole stanu trzeźwości kierowców, stanu technicznego pojazdów, przestrzeganie obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego – to najważniejsze rzeczy, na które zwrócą uwagę mazowieccy policjanci w najbliższych dniach.

 

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Szczególną uwagę policjanci zwrócą na przestrzeganie dozwolonych prędkości przez kierowców. Szybka jazda niekoniecznie wiąże się z szybszym dotarciem do celu. Przeciwnie, może być przyczyną tragedii.

– Drogówka zwróci uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych, ale będzie też zdecydowanie reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych – zapowiadają mazowieccy policjanci.

 

Kontrolowane będą pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton pod kątem zasadności przejazdu. Ograniczenia w ruchu obowiązują w godzinach 18-22 oraz w pierwszy i drugi dzień świąt w godzinach 8-22.

 

Policjanci apelują do wszystkich, którzy zdecydują się korzystać z publicznych środków transportu, żeby zadbali, by nie stali się ofiarą przestępstwa.

 

– Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Panie niech trzymają torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Wyjątkowo ostrożnym i czujnym trzeba być w miejscach dużych skupisk ludzkich, czy to podczas zakupów w czy też na dworcach kolejowych i przystankach autobusowych – przestrzegają policjanci.

 

Policjanci pełniący służbę w okresie świąt zwrócą też uwagę na zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus‿.

Przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Wylewanie na przechodniów nadmiernych ilości, rzucanie z wiaduktów czy okien na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia bądź zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

– Za takie między innymi czyny można ponieść odpowiedzialność karną. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może też spowodować straty materialne, gdy zostanie zniszczona, na przykład droga odzież – przypominają policjanci.

Roman Furciński, źródło: KWP, fot archiwum

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt