Kto jest lepszym kierowcą? Kobieta czy mężczyzna?
04-11-2015 13:28
Kto jeździ bezpieczniej, jest bardziej uprzejmy na drodze, powoduje mniej zagrożeń, kolizji i wypadków? Czy mężczyźni są lepszymi kierowcami? Czy stereotypowe powiedzenie "baba za kierownicą" nawiązujące do niezdecydowania i błędów podczas jazdy mają potwierdzenie w rzeczywistości? Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać serwis Korkowo.pl.
Wśród kierowców krąży opinia, że kobiety jeżdżą ogólnie gorzej. Zwrot: „jeździsz jak baba” odnosi się do kierowcy (niezależnie od płci), który nie potrafi prowadzić, jeździ zbyt wolno, nie zna się na znakach drogowych. Ile w tym stereotypie prawdy?
Wolniej i ostrożniej
Kobiety jeżdżą ostrożniej i mają mniejszą skłonność do ryzykownych zachowań na drodze. Potwierdzają to statystyki policyjne: w 2014 roku płeć piękna za kierownicą spowodowała łącznie 6 154 wypadki, w których zginęło 261 osób, 7 897 zostało rannych. To o wiele mniejszy bilans niż "rezultat" dotyczący mężczyzn za kółkiem. Z winy mężczyzn wydarzyło się 21 500 wypadków, w których śmierć poniosło ponad 1 900 osób, a ponad 27 000 osób zostało rannych.
Tak duża różnica w liczbie powodowanych wypadków nie wynika z tego, że mało kobiet posiada prawo jazdy (kobiety stanowią 44 % kierujących w Polsce). Kobiety jeżdżą wolniej, ostrożniej. W całej Europie powodują one zaledwie jedną czwartą wszystkich wypadków. Rzadziej też łamią przepisy ruchu drogowego.
Mężczyźni powodują więcej wypadków
Badania psychologów dowiodły, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni posiadają cechy dobrego kierowcy, chociaż są one dla każdej płci inne. Płeć piękną cechuje ostrożność, odpowiedzialność oraz stawianie na bezpieczeństwo podróży. Natomiast mężczyźni są bardziej opanowani w nerwowych sytuacjach, posiadają lepszą orientację techniczną, podzielność uwagi i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji. Mają jednak większą niż kobiety zdolność do brawury i przeceniania własnych umiejętności za kierownicą, co może być zgubne na drodze.
W tym roku, najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez mężczyzn były: niedostosowanie prędkości do warunków jazdy (ponad 4 000 wypadków), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (ponad 3 800 wypadków), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (prawie 1 400 wypadków) i nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (prawie 1 000 wypadków).
W przypadku kobiet, kolejność jeśli chodzi o powód wypadku jest podobna, ale liczby te są znacznie mniejsze. Panie były sprawcami ponad 1 500. wypadków spowodowanych nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu, 900. wypadkami spowodowanymi niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze i 334. wypadkami związanymi z nieudzieleniem pierwszeństwa pieszemu. Brak zachowania bezpiecznej odległości między autami przyczyniło się do 326. wypadków spowodowanych przez kobiety.
Ponadto, panie są o wiele rzadziej niż panowie zmuszone do gwałtownego hamowania z powodu zbyt dużej prędkości. W tym roku spowodowały one 20 wypadków przez nagłe naciśnięcie hamulca (0 ofiar śmiertelnych), podczas gdy mężczyźni o ponad 100 więcej (2 ofiary śmiertelne).
Różne style jazdy
Jak tę swoistą "wojnę płci" na drodze oceniają same kobiety?
Swego czasu zapytaliśmy o to kobiety: Magdę Wilk, pochodzącą z Radomia, uczestniczkę rajdów samochodowych, dziennikarkę oraz Annę Dereszowską, znaną aktorkę.
Magda Wilk na wstępnie zaznaczyła, że błędy popełniają kierowcy obu grup. Tyle, że błędy wynikają z odmiennych stylów jazdy.
- Mężczyźni jeżdżą z reguły bardzo pewnie, szybko, agresywnie. Natomiast kobiety jeżdżą wolniej. Ale czasami ta wolniejsza, ostrożniejsza jazda, teoretycznie bezpieczniejsza, również może stanowić zagrożenie - powiedziała Magda Wilk.
Sama korzystając z dróg stara się przestrzegać przepisów ruchu drogowego chociaż, jak przyznaje, nie zawsze jest idealnie.
- Staram się nie blokować lewego pasa, zawsze jeździć prawym pasem i nie być zawalidrogą - zaznaczyła.
Anna Dereszowska uważa, że kobiety świetnie prowadzą auta, bardzo bezpiecznie.
- Być może odrobinę wolniej, ale to wcale nie znaczy, że gorzej. Wręcz przeciwnie, kobiety mają więcej wyobraźni niż mężczyźni. Pewnie dlatego jeżdżą wolniej, ostrożniej - powiedziała nam popularna aktorka. - Niestety, są bardziej uparte za kółkiem i, na przykład, udają, że nie widzą, gdy ktoś chce się włączyć do ruchu z drogi podporządkowanej. Nie wiem dlaczego tak jest. Może my się bardziej spieszymy, bo mamy obowiązki domowe, bo mamy odebrać dzieci z przedszkola, ze szkoły.
W ogólnym rozrachunku należy przyznać, że choć ostrożna jazda kobiet może czasami denerwować mężczyzn, to powinni się oni wiele od pań uczyć. Kobiety jeżdżą bezpieczniej, a to najważniejszy argument, by uznać kogoś lepszym kierowcą.
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl w oparciu o raport policyjny : „Ruch drogowy 2014”.
/ Roman Furciński, źródło: Korkowo.pl, fot. Roman Furciński, grafika: Korkowo.pl /
AUTO KIEROWCA SAMOCHÓD KOBIETA MĘŻCZYZNA WYPADEK KOLIZJA DROGA JAZDA BEZPIECZEŃSTWO USTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA MAGDA WILK ANNA DERESZOWSKA
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:

