[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Wypadek. Możemy pomóc poszkodawanym (film)

Wypadek. Możemy pomóc poszkodawanym (film)

13-12-2014 16:21


Wypadek. Możemy pomóc poszkodawanym (film)

 

Informowaliśmy, że będąc świadkiem wypadku lub pierwszym na miejscu zdarzenia nie wolno odjeżdżać. Należy się zatrzymać i powiadomić służby ratunkowe. Można również wyciągnąć z pojazdów poszkodowane osoby.

 

Argument, że nie udzieliliśmy pomocy, bo baliśmy się, że możemy wyrządzić rannym jeszcze większą krzywdę, zbijają słowa fachowca na co dzień zajmującego się ratowaniem ludzi.

 

- Nie udzielanie pomocy w obawie, że wyrządzi się jeszcze większą krzywdę tak naprawdę szkodzi tej osobie, bo poszkodowany może się wykrwawiać lub dusić z powodu niedrożności dróg oddechowych. Wykonując kilka prostych czynności można uratować komuś życie i zdrowie - mówi Tomasz Michalec, ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

Sami musimy ocenić stan poszkodowanych. Sprawdzić, czy osoba jest przytomna, oddycha, czy krwawi. Jeżeli krwawi, należy spróbować zatamować krwotok. Jeżeli jest kontakt słowny z poszkodowanym, należy zapytać jak się czuje oraz o imię i nazwisko.

 

- Jeżeli stan osoby poszkodowanej wymaga tego, żeby ją ewakuować z pojazdu, bo zagraża jej czynnik zewnętrzny lub nie możemy jej pomóc w samochodzie, musimy ją przenieść w miejsce bezpieczne i tam kontynuować pierwszą pomoc - mówi Tomasz Michalec.

 

 

- Możemy również zadzwonić i wezwać odpowiednie służby, które udzielą fachowej pomocy. My zabezpieczamy miejsce wypadku, włączamy światła awaryjne, ustawiamy trójkąt ostrzegawczy i czekamy na przyjazd służb ratunkowych - dodał Wojciech Rusek, ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

Gdy zadzwonimy po służby ratunkowe, np. pod numer alarmowy 112 możemy spróbować wyciągnąć osobę z samochodu. Prawą rękę przekładamy przez plecy, wkładamy pod pachę i łapiemy za przedramię. Lewą rękę przekładamy pod lewą pachę rannego i trzymamy za brodę. Staramy się stabilnie, równomiernie wyciągać poszkodowanego tak, żeby "ułożyć" go na sobie i wten sposób przeciągnąć w bezpieczne miejsce. Tam ułożyć delikatnie na ziemi (lub na kocu albo derce, jeśli mamy) uważając, żeby delikatnie położyć głowę rannego.

W tym czasie mogą już przyjechać służby ratunkowe i przystąpić do akcji.

 

Organizatorem kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze" jest portal www.radommoto.pl. Promujemy bezpieczeństwo oraz, przede wszystkim, kulturę i uprzejmość wśród użytkowników dróg.

Współorganizatorami kampanii są Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Komenda Miejska Policji w Radomiu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Partnerami kampanii są: Gmina Belsk Duży, Miasto i Gmina Szydłowiec, Gmina Odrzywół, Gmina Policzna i Gmina Promna oraz radomscy dealerzy samochodowi: Optimal sp. z.o. - Citroen, Ster - VW, AC Cortes - Mazda oraz M. i R. Prasek - Peugeot, a także firmy: "Kajtek" Stacja Demontażu Pojazdów, Auto Serwis Wójcik, EuroBord i Fototapety.

 

Partnerami medialnymi kampanii są: portal internetowy www.radom24.pl, radomska redakcja Radio "Plus" oraz lokalne gazety - "Okolica" w Grójcu i Tygodnik "OKO" w Kozienicach.

 

Pamiętajmy: uprzejmość i grzeczność straty nie przynoszą!

 
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


RADOMSKIE - REGIONEM KULTURY NA DRODZE   KAMPANIA SPOŁECZNA   BEZPIECZEŃSTWO   KULTURA   DROGA   JAZDA   SAMOCHÓD   KIEROWCA   OZNAKOWANE PRZEJŚCIE   PIESI   ZEBRY   USTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

29 lutego 2020 07:05
Imieniny:
Romana, Oswalda, Cyryla

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
4,45 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,53 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,88 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
1,99
 - stacja autogaz przy ul. Kozienickiej
 
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 19.02.2020
kraj
wypadki drogowe - 59
zabici w wypadkach - 4
ranni w wypadkach - 61
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 155
źródło:  www.policja.pl
 
19.02.2020
wypadki drogowe - 2
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 1
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 12
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH